Trochę romantycznie, trochę nostalgicznie - Opinogóra,Sierpc i Płock

Koszt: 0 zł
Brak wolnych miejsc

 

Termin wyjazdu 21.09.2019r.

 

Zbiórka: 21.09.2019r. godz. 06:50 na Pl. Bankowym, wyjazd godz. 07:00

 

Powrót:  21.09.2019r. ok godz. 22:00 na Pl. Bankowy

                     

Kategoria aktywna wycieczka jednodniowa ze zwiedzaniem

 

 

Zapraszamy na wycieczkę, podczas której odwiedzimy miejsca przybliżające nam polską kulturę szlachecką oraz kulturę ludową. W pierwszej kolejności odwiedzimy założenie rezydencjonalne rodziny Krasińskich w Opinogórze składająca się z kompleksu pięknie odnowionych budynków rozrzuconych na terenie zabytkowego parku krajobrazowego. Przechadzając się w okolicach neogotyckiego zameczku, dworu z ogrodem kwiatowym czy parkowego stawu można naprawdę poczuć ducha romantyzmu!

  

Drugim miejscem, które zwiedzimy to skansen w Sierpcu, gdzie prezentowane są drewniane budynki budownictwa ludowego typowego dla regionu Mazowsza. Będziemy mogli wejść do tradycyjnie wyposażonych chat, ale też do zrekonstruowanego mieszczańskiego dworu czy drewnianego kościoła. W jednym z budynków muzealnych  jest również wystawa sztuki ludowej.

      

Na koniec zajrzymy do jednego z najstarszych i najpiękniejszych miast Polski – a mianowicie Płocka urokliwie położonego na nadwiślańskiej skarpie.

Z przewodnikiem zwiedzimy zabytkową część miasta zwaną Wzgórzem Tumskim z zachowaną bazyliką katedralną i zamkiem książąt mazowieckich. Przejdziemy się nadrzecznymi bulwarami oraz klimatycznymi wąskimi uliczkami podziwiając kamienice wzniesione m.in. w stylu secesyjnym. Po zwiedzaniu odpoczniemy na płockim rynku, w jednej z licznych kawiarni lub restauracji.

 

Program wycieczki:

          

Zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze pięknie położone na niewielkim wzniesieniu to niezwykle ciekawe miejsce zlokalizowane w dawnym majątku rodu Krasińskich. W kilku obiektach mieszczących się na terenie zabytkowego parku krajobrazowego zgromadzone są pamiątki po dawnych właścicielach (w tym po najsławniejszym mieszkańcu tego miejsca – tworzącym w duch romantyzmu poecie Zygmuncie Krasińskim), ekspozycja poświęcona Napoleonowi oraz galeria malarstwa polskiego. Cały zespół budynków jest pięknie odnowiony i zrewitalizowany – najstarszymi obiektami są drewniany dwór z przełomu XVII/XVIII wieku pełniący funkcję siedziby rodowej (obecnie przebudowany) oraz powstałe w 1 poł. XIX wieku oficyna dworska i neogotycki pałacyk. Muzeum w Opinogórze oprócz funkcji wystawienniczych zajmuje się również popularyzowaniem epoki romantyzmu, w odnowionej oranżerii odbywają się liczne koncerty, spotkania poetyckie i konferencje. Muzeum Romantyzmu będziemy zwiedzać z przewodnikiem, potem damy sobie chwilę czasu na spacer po parku lub odpoczynek w kawiarni.

 

Przyjazd do Sierpca i czas wolny na indywidualne zwiedzanie skansenu Muzeum Wsi Mazowieckiej 

 

Na sporym obszarze skansenu w Sierpcu został odtworzony rzędowy układ wsi mazowieckiej z końca XIX i 1 połowy XX wieku. Oprócz tego zobaczyć możemy zrekonstruowany budynek dworu z niewielkim parkiem, drewniany kościół z dzwonnicą oraz karczmę. Oglądając budynki otoczone ogródkami warzywnymi i kwiatami oraz liczne kapliczki czy pasieki możemy poczuć atmosferę tętniącej życiem dawnej wsi. Muzeum cały czas się powiększa i rozbudowuje, kilka lat temu do skansenu dołączono budynki gospodarskie po dawnym majątku Bojanowo. Obecnie mieszczą się tam sale konferencyjne, magazyny i pracownie muzealne, ale również prezentowana jest wystawa rzeźby ludowej, ekspozycja wnętrz dworskich i transportu dworskiego. Na terenie skansenu funkcjonuje karczma, gdzie można zjeść obiad.

 

Wyjazd z Sierpca w kierunku Płocka.

 

Przyjazd do Płocka i zwiedzanie miasta z przewodnikiem.

 

Ostatnim naszym przystankiem będzie miasto Płock zlokalizowane na nadwiślańskiej skarpie, skąd roztacza się przepiękny widok na dolinę Wisły oraz niedawno odnowione nadrzeczne bulwary. W tej najstarszej części miasta zwanej Wzgórzem Tumskim zachowały się czerwone wieże wzniesionego w XIV wieku zamku - dawnej siedziby książąt mazowieckich, obecnie mieszczącego zbiory Muzeum Diecezjalnego. Tuż obok pięknie prezentuje się XII – wieczna bazylika katedralna, gdzie w kaplicy spoczywają szczątki królów Polski (Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego) oraz książąt płockich. Z przewodnikiem przejdziemy się wąskimi uliczkami miasta oraz dojdziemy do rynku, gdzie będzie można odpocząć w jednej z licznych kawiarni czy restauracji. Osoby, które będą miały jeszcze dość siły mogą w czasie wolnym przejść się niedawno otwartymi nadwiślańskimi bulwarami. 

 

Czas wolny na spacer lub odpoczynek w kawiarni.          

 

Ok godz. 22:00 przyjazd do Warszawy

 

 

Koszt wycieczki  0 zł  - koniec zapisów 

 

Cena obejmuje:

- przejazd busem lub autokarem na trasie opisanej w programie

- opiekę pilota wycieczki

- usługę przewodnika w Muzeum Romantyzmy w Opinogórze

- usługę przewodnika w Płocku

- ubezpieczenie NNW

 

Cena nie obejmuje:

- biletów wstępu do Muzeum Romantyzmu w Opinogórze 10 zł/os/normalny, 8 zł/os/ulgowy

- biletów wstępu do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu 18 zł/os/normalny, 13      zł/os/ulgowy

- posiłków i napoi

- własnych wydatków

 

Co zabrać:

- wygodne obuwie – będziemy dużo chodzić

- nakrycie głowy, krem do opalania, okulary przeciwsłoneczne

- kurtkę lub płaszcz przeciwdeszczowy

- butelkę wody na drogę,  kanapki/przekąski

Zapisz się do naszego newslettera
Home Zapisz się do naszego newslettera
Kontakt z nami
Mystictravel
ul. Sokołowska 9
01-142 Warszawa
woj. mazowieckie
NIP: 6251511824
ING Bank Śląski S.A. 15 1050 1025 1000 0092 8287 2853