Kajakowy weekend w Borach Tucholskich - rzeka i kanał BRDY

Koszt: 538 zł
Są wolne miejsca

Termin wyjazdu: 25-26.05.2024r.
 
Lokalizacja: Bory Tucholskie, woj. kujawsko-pomorskie
Zbiórka: sobota 25.05.2024 r. godz. 5:30 przy ul. Emilii Plater (przystanek autobusowy naprzeciwko hotelu InterContinetal) w Warszawie
Wyjazd: 5:45
Powrót: 26.05.2024 r. ok. godz. 23:30 na ul. Emilii Plater w Warszawie (godzina powrotu uzależniona od warunków na drodze – korki, pogoda itp.)
Kategoria: weekendowy spływ kajakowy w Borach Tucholskich z noclegiem nad rzeką
 
 
BRDA jest nazywana królową pomorsko-kujawskich rzek, która słynie ze swojej urody i jest jedną z najpiękniejszych rzek w Polsce. Swoje źródła ma w Pomorskiem, a ujście za Bydgoszczą w kujawsko-pomorskim, gdzie wpada do Wisły.
 
Początkowy odcinek na Pojezierzu Bytowskim nie nadaje się do kajakowania, a w okolicach Jeziora Pietrzykowskiego pływają tylko najbardziej wytrwani wyczynowcy. Najczęściej polecane są odcinki rzeki poniżej zapory Mylof. W Mylofie znajduje się zapora wzniesiona w połowie XIX wieku, za którą wody Brdy rozdzielają się na rzekę i Wielki Kanał Brdy.
Wielki Kanał Brdy (WKB) i stanowiący jego przedłużenie Mały Kanał Brdy (zwany też kanałem nawadniającym) jest dla kajakarzy odcinkiem bardzo łatwym, wręcz spacerowym. Jest to łatwy ciek wodny o niewyczuwalnym nurcie i maksymalnej głębokości 1 metr. Leniwy prąd, niewielka głębokość, długie proste odcinki i brak przeszkód sprawiają, że kanał można traktować jako rozgrzewkę przed spływem po rzece Brda.
 
Spływ Brdą prowadzi w środkowym odcinku rzeki, nie jest trudny, ale po drodze nie brak atrakcji. Na tym odcinku Brdy trasa jest w większości zalesiona, nie ma stałych przenosek, ale zdarzają się powalone drzewa, które z reguły da się ominąć i nie trzeba przenosić kajaka. Brda czasami płynie leniwie pośród łąk i lasów, by po chwili zmienić się w żywo płynącą rzekę w otoczeniu wysokich skarp po obu brzegach, płynie przez rezerwaty przyrody i parki krajobrazowe, gdzie obcujemy z pięknem przyrody i dziewiczą naturą.
 
 
 
 
 
 
 

Plan wyjazdu:
 
Dzień 1 (sobota): WIELKI KANAŁ BRDY Mylof (Konigort) - Fojutowo ok. 13 km
 
Poranne spotkanie w Warszawie i wyjazd w kierunku Borów Tucholskich.
 
Wielki Kanał Brdy to trasa idealna na spokojny sobotni wypad. To to niezwykle łatwy szlak kajakowy, który prowadzi przez jeden z najciekawszych obiektów hydrologicznych Pomorza. Brak przeszkód na trasie, spokojny nurt kanału oraz płytka woda sprawiają, że na tym szlaku wszyscy czują się bezpiecznie. Odcinek jest w większości zalesiony, prowadzi przez Park Krajobrazowy Bory Tucholskie.
 
Wielki Kanał Brdy to także opcja dla tych, którzy w kajaku szukają przygody i alternatywy na przebycie różnych szlaków kajakowych. Spływ WKB można potraktować jako przygotowanie do przejścia na bardziej wymagającą rzekę Brda.
 
Nasz etap jest najchętniej wybieranym odcinkiem WKB – spływ rozpoczniemy za zaporą w Mylof w okolicach Konigortu, a skończymy w Fojutowie, gdzie mamy nocleg. Czeka nas relaksujący dzień na wodzie w otoczeniu pięknej przyrody, ale też i odrobina wysiłku. Na Kanale w zasadzie brak nurtu, więc całość trasy trzeba wypracować siłą własnych mięśni. Tuż przed zajazdem przepływamy akweduktem  gdzie Wielki Kanał Brdy krzyżuje się z płynącą poniżej Czerską Strugą. To wyjątkowa atrakcja szlaku kajakowego i całych Borów Tucholskich. Pruscy inżynierowie wykorzystali sprawdzoną już w starożytności technikę antycznych akweduktów rzymskich. Masywną konstrukcję o szerokości 75 metrów zbudowano z kamienia, cegły i wapiennej zaprawy, a uszczelniono lepikiem i watą szklaną.
 
 
Zakwaterowanie w ośrodku położonym nad samą rzeką! Wieczorna kolacja przy ognisku i nocleg.
Nasz ośrodek to kompleks składający się z basenów, Sali zabaw (piłkarzyki, bilard), kortu tenisowego, restauracji oraz baru i kawiarni. Każdy znajdzie więc coś dla siebie!
 
 
W czasie wolnym zachęcamy do zwiedzenia akweduktu w Fojutowie, który jest najdłuższym tego typu obiektem w Polsce i jest zabytkiem architektury hydrotechnicznej. Akwedukt można podziwiać również z wieży widokowej postawionej dla turystów kilka lat temu. Nieopodal znajduje się również wiatrak typu koźlak, który ma należeć do tworzonego w okolicy skansenu.
 
 
Dzień 2 (niedziela): BRDA Rytel – Woziwoda ok. 21 km
 
Śniadanie w ośrodku i wyjazd na drugi dzień kajakowej przygody.
 
 
Dzisiejszą trasę zaczniemy na wysokości wsi Rytel, która jest punktem początkowych wielu  spływów kajakowych. Tutaj rozdziela się bieg Wielkiego Kanału Brdy i samej rzeki. Rzeka Brda  miejscami bardzo wąska meandruje na południe i wpływa w granice Tucholskiego Parku Krajobrazowego. W lasach dominuje sosna pospolita, która wydziela charakterystyczne związki eteryczne i tworzy wyjątkowy mikroklimat. Symbolem parku jest występujący tu w dużych ilościach zimorodek.
 
Prawie cały czas płyniemy przez lasy. Jedynie w okolicy Lutomu i Zapędowa pojawią się odcinki łąk i pól. Kawałek za Agroturystyką Ściernisko, w niewielkiej wsi Brda znajduje się Pensjonat i pole namiotowe "Zielony Wiatr". To około połowa naszej trasy, więc można tutaj zrobić postój i spróbować lokalnych specjałów np. pstrągów w "Barze Mewa" nad samą rzeką. Płynąc dalej na południe za mostem drogowym w Nadolnej Karczmie mijamy ujście Raciąskiej Strugi po prawej, by po kilku kilometrach po lewej minąć ujście Czerskiej strugi.  Ostatecznie po ok. 21 km docieramy do miejscowości Woziwoda, osady leśnej i siedziby nadleśnictwa. Na dużej polanie biwakowej z toaletami i barami kończymy drugi etap spływu.
 
 
Wyjazd do Warszawy w godzinach popołudniowych.
 


 
 
 
 
 
 
Cena obejmuje:
  • przejazd autokarem na całej trasie wycieczki;
  • lokalny przejazd autokarem
  • opiekę dwóch pilotów;
  • wypożyczenie kajaków 2 osobowych, wioseł i kamizelek na 2 dni spływu
  • transport uczestników i sprzętu na spływ i po spływie
  • nocleg w domkach 6 osobowych z trzema oddzielnymi sypialniami, z pełnym węzłem sanitarnym i aneksem kuchennym
  • 1 x kolacja w formie ogniska + prowiant + talerzyki i sztućce;
  • 1 x śniadanie w formie bufetu;
  • ubezpieczenie NNW i OC;
  • składkę TFG i TFP
 
Cena nie obejmuje:
  • dodatkowych posiłków
  • dopłaty do kajaka 1-osobowego (podamy wkrótce)

 

ZASADY PŁATNOŚCI:

BEZ ZALICZKI

538 zł - do 25.04.2024 (po tym terminie płatność w dniu rezerwacji)

 
 
 
Co zabrać:
  • nieprzemakalny worek lub gruby worek na śmieci na rzeczy wożone w kajaku;
  • buty do wody lub zapinane sandały (nie polecamy klapek/japonek, które można łatwo zgubić);
  • nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem do opalania;
  • kurtkę lub płaszcz przeciwdeszczowy;
  • ręcznik i kostium kąpielowy;
  • rękawiczki rowerowe przydatne przy wiosłowaniu;
  • woda, kanapki/przekąski energetyczne (na trasie spływu nie zawsze jest możliwość zakupu napoi czy jedzenia)
  • dowód osobisty (potrzebny przy wypożyczeniu kajaka)
  • ubranie na zmianę (na wypadek wpadnięcia do wody :)

 

 
UWAGA:
Udział w spływie odbywa się na własną odpowiedzialność uczestników.
 
Zastrzegamy możliwość zmian w programie wycieczki. Wyjazd odbędzie się niezależnie od warunków atmosferycznych. Plan wyjazdu (w tym godziny, zwiedzanych atrakcji czy przebieg trasy) może zostać zmodyfikowany.
 
 

  

Zapisz się do newslettera
Home Zapisz się do naszego newslettera
Kontakt z nami
Mystictravel
ul. Sokołowska 9
01-142 Warszawa
woj. mazowieckie
NIP: 6251511824
ING Bank Śląski S.A. 15 1050 1025 1000 0092 8287 2853