Rowerem przez Bornholm - odkrywamy duńską wyspę

Koszt: 2599 zł
Są wolne miejsca

Termin: 8-15.08.2024
Zbiórka: czwartek 8.08.2024 godz. 20:00 na Placu defilad (pod Pałacem Kultury) w Warszawie
Powrót: czwartek 15.08.2024 ok. godz. 0:00 na Plac Defilad w Warszawie (godzina powrotu uzależniona jest od warunków na drodze: korki, pogoda itp.)
Kategoria: wycieczka rowerowa wokół wyspy Bornholm. Jeździmy na lekko.
 
Nawierzchnia: głównie asfalt, ale również szutry i mniej utwardzone ścieżki leśne.
 


PRZECZYTAJ UWAŻNIE
 
PAMIĘTAJ, aby dobrze ocenić swoje przygotowanie fizyczne do wyprawy rowerowej Weź pod uwagę porę roku, ilość kilometrów do przejechania oraz ukształtowanie terenu. Błędne określenie swoich możliwości może spowodować wiele utrudnień, zarówno dla Ciebie, jak i dla całej grupy. Jeśli masz wątpliwości co do poziomu trudności wyprawy – skontaktuj się z nami.
 
Osoby o bardzo dobrej kondycji i większych wymaganiach mogą wydłużyć/zmienić trasę i jechać własnym tempem. (na własną odpowiedzialność). Pozostali  muszą trzymać się grupy. Wszystkich obowiązuje godzina i miejsce zbiórki, jeśli zostały podane.
 

 
 
Bornholm to duńska wyspa leżąca w sercu Bałtyku. Nazywana „Perłą Bałtyku” lub „Majorką Północy” przyciąga jak magnes podróżników pieszych i rowerowych z całego świata.
 
Cechą charakterystyczną Bornholmu jest jej malownicza przyroda, piękne krajobrazy i zapierające dech w piersiach widoki. Nie bez powodu wyspa została okrzyknięta najlepszym miejscem na wakacje w Danii – znajdziemy tu bowiem wszystko czego dusza zapragnie: słońce, morze, plaże, spokój, ciszę i relaks.
 
Wyspa Bornholm to również ciekawa kultura, zabytki oraz historia.
 
Podczas wyjazdu będziemy mieli możliwość doświadczyć wszystkiego co daje nam wyspa: zobaczymy malownicze wioski rybackie, zabytkowe budowle, przejdziemy po stromych klifach, odwiedzimy najpiękniejsze plaże, poznamy tutejszą kulturę oraz zjemy pyszne, lokalne produkty.
 
A to wszystko zobaczymy dzięki naszym dwóm kółkom! Przed nami aktywny wyjazd pełen wrażeń. Trasy, którymi będziemy się poruszać charakteryzują się ciekawym, zróżnicowanym terenem: występują tu przewyższenia (ok. 250-550 m w zależności od dnia), pagórki, ścieżki są w większości utwardzone, ale mogą pojawić się również drogi szutrowe lub mniej utwardzone ścieżki leśne.
 
 
 
 
 
 
Plan wyjazdu: 
 
Dzień 1 (czwartek):
 
Wieczorna zbiórka na Placu Defilad (pod Pałacem Kultury) w Warszawie i wyjazd w kierunku Niemiec.
 
 
Dzień 2 (piątek):
 
O poranku dojeżdżamy do niemieckiego miasteczka Sassnitz i tam wsiadamy na prom, który zawiezie nas prosto na wyspę Bornholm. Tutaj zostawiamy autokar i od tej chwili poruszamy się wyłącznie siłą naszych nóg – na rowerach!
 
Przypłynięcie na Bornholm w godzinach popołudniowych. Zakwaterowanie. Camping na którym śpimy mieści się ok. 4 km od portu.
 
W dniu dzisiejszym chętni będą mogli pojechać do pobliskiego miasteczka portowego Ronne. Będzie to czas na rozgrzewkę oraz zrobienie zakupów na przygotowanie posiłków.
 
 
Dzień 3 (sobota): Jak najdalej na północ
 
Po wspólnie przygotowanym śniadaniu, wyruszamy na pierwszy dzień malowniczej trasy!
 
Długość trasy: ok. 56 km
Trasa: Ronne - Hasle - Ruiny Zamku Hammershus (kawka) – Kamieniołomy z latarnią Morską (Hammeren Lighthouse ) - Hammerodde Fy – Allinge (obiad)- Vang – Ronne
 
Tego dnia pojedziemy wzdłuż wybrzeża w najwyższą część wyspy zwiedzając surowe klify na zachodnim wybrzeżu Bornholmu.
Pojeździmy i pochodzimy po kamieniołomach, wypijemy kawkę pod Ruinami Zamku Hammershus, wzniesionego w połowie XIII wieku. Następnie zjedziemy do najbardziej wysuniętej plaży na północ wraz z latarnią morską Hammerodde Fyr i ciekawą kamienną plażą.
Na obiad zajedziemy do miejscowości Allinge, gdzie jest jeden z najlepszych bufetów rybnych na wyspie. Wracając czeka nas jeszcze zjazd do miasteczka Vang

Wieczorny powrót na nocleg.
 
Dzień 4 (niedziela): Śladami kościołów
 
Długość trasy: ok. 52 km
Trasa: Ronne - Nyker ( kościół) - Klemensker (Kościół)– Muzeum Bornholmu (Bornholms Kunstmuseum) – Klify - Godjem (przerwa na obiad) - Baltic Sea Glass, pokaz wyrabiania szkła - Kościół w Østerlars z przerwą na kawę i powrót do Ronne
 
Tego dnia wybierzemy się na obiad do Gudjem. Gudhjem to malownicze miasteczko portowe, które wyróżnia się na tle innych miejscowości na Bornholmie. Położone na stromym klifie, jest
jedynym górskim miastem w Danii.
 
Zajedziemy również do Muzeum Bornholmu, pospacerujemy po klifach, zajdziemy do miejsca gdzie wyrabiane jest ręcznie szkło. Na naszej trasie będziemy zwiedzać również kościoły w tym najstarszy na wyspie okrągły kościół w Ostelars, który jest jedną z najstarszych budowli sakralnych na wyspie, został zbudowany w 1150 roku.
 
 
Dzień 5 (poniedziałek): Czas na relaks, czyli plażowanie i winko
 
Długość trasy: ok. 70km
Trasa: Ronne – Boderne – Dueodde – Snogebek - Winnica – Ronne
 
Tego dnia będziemy odwiedzać najpiękniejsze plaże na wyspie. W tym plażę Dueodde, która plasuje się w 20 najlepszych plaż na Europy. Gdzie piasek jest sypki jak mąka. Po plażowaniu zajedziemy na dłuższą chwilę do jedynej na wyspie winnicy. Posmakować wina z Bornholmu

 
Dzień 6 (wtorek): Dolina Echa, w poszukiwaniu żubrów i punkt widokowy
 
Długość trasy: ok 45 km.
Trasa: Ronne– Rytterknægten - Ekkodalen – Aakirkeby – Ronne
 
Poszukamy echa w Ekkodalen - Dolina Echa, która jest częścią najdłuższej doliny szczelinowej Bornholmu.
Wjedziemy na Rytterknægten, najwyższy punktem Bornholmu położonym na wysokości 162 metrów nad poziomem morza. Powstała tu wieża w 1856 roku na pamiątkę wizyty duńskiego króla Frederyka 7 i hrabiny Danner. Wjedziemy w głąb wyspy w poszukiwaniu Polskich żubrów żyjących na wolności. Obiad zjemy w Aakirkeby – Urokliwym Miasteczku Targowym. Wracając obejrzymy ciekawe obrazy wykłute młotkiem i dłutem w kamieniach Bornholmu
 
 
Dzień 7 (środa): Na drugi koniec wyspy
 
Długość trasy: ok. 70 km
Trasa: Ronne – Aarsdale - Svaneke - Østermarie - Ronne
 
Przejedziemy przez cała wyspę na drugiej jej koniec, żeby zobaczyć najstarszy młyn na wyspie w Aarsdale - który działa od czasu jego zbudowania w 1877 roku i nadal pracuje.  oraz najbardziej słoneczne miasteczko portowe Svaneke w 1975 roku miasto otrzymało prestiżową nagrodę Europejskiego Złotego Medalu, w uznaniu za staranne zachowanie historycznego dziedzictwa. Zjemy tu obiad i posmakujemy piwa z jedynego browaru na wyspie. Cala trasa będzie przebiegała przez środek wyspy. Gdzie wracając dla miłośników koni zajedziemy do Bornholms Brand Park, najmniejszego na świecie toru wyścigowego do kłusa.
 
 
Dzień 8 (czwartek): Powrót
 
Poranny przejazd do portu w Ronne i powrót promem do Sassnitz, gdzie będzie czekał na nas autokar.
 
Wyjazd do Warszawy.
 
 
Program ma charakter ramowy, zastrzegamy sobie prawo do modyfikacji przedstawionej trasy rowerowej.
 
 
 
 
 
 
 Cena zawiera:
 
 • przejazd busem lub autokarem na trasie Polska-Niemcy-Polska (autokar zostawia nas w porcie - NIE płynie na Bornholm)
 • przewóz rowerów na przyczepie rowerowej
 • opiekę pilota podczas całego wyjazdu
 • 6x nocleg w ośrodku kempingowym w domkach 2, 4 i 6 osobowych. Domki 2 i 4-osobowe posiadają jedno wspólne pomieszczenie. Domek 6-osobowy posiada odzielne pomieszczenie sypialniane + mini salon. Wszędzie łóżka piętrowe. W każdym domku jest podstawowe wyposażenie kuchenne, lodówka. Łazienki osobne (poza domkami). Camping mieści się ok. 4 km od portu.
 • bilet na prom w dwie strony (Sassnitz-Ronne-Sassnitz)
 • prąd na kempingu
 • dostęp do wspólnej, dobrze wyposażonej kuchni
 • ubezpieczenie NNW
 • ubezpieczenie KL na dany kraj
 • składka TFG i TFP
BRAK UKRYTYCH KOSZTÓW
 
 
 
Cena nie zawiera:
 
 • serwisu rowerowego – pilot nie jest serwisantem (pomożemy załatać dziurę w dętce, ale nie naprawimy Ci roweru, dlatego zadbaj o sprzęt przed wyjazdem)
 • pościeli i ręczników na kempingu – możliwość wypożyczenia na miejscu 105 DKK (ok. 62 zł) lub bierzemy swoje
 • opcjonalnych kosztów kempingowych: ciepła woda (prysznic) 7 DKK/2,5 min; pralnia 40 DKK
 • posiłków: przygotowujemy sami – na miejscu dostępny sklep i wspólna kuchnia – na miejscu dostępna również restauracja

 

ZASADY PŁATNOŚCI:

Rata 1 - 500 zł - w dniu rezerwacji
Rata 2 - 2099 zł - do 15.05.2024 r.
 
 
 
 Co zabrać:
 
 • Obowiązkowo należy mieć zapasową dętkę (lub najlepiej dwie) dobrze dobraną do opony z dobrze dobranym wentylem
 • Kask
 • Odpowiedni zapas jedzenia i picia – kanapki, bakalie, energetyczne batoniki
 • Kurtka/peleryna przeciwdeszczowa może się przydać
 • Krem z filtrem, okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy
 • Środki odstraszające owady
 • Warto zabrać własne zabezpieczenia typu folia bąbelkowa czy pianki do obłożenia ram w swoim rowerze na czas transportu
 • Zalecamy posiadanie podstawowych opatrunków (plastry, bandaż, płyn odkażający) i leki tzw. "wyjazdowe".
 • Kostium kąpielowy
 • Śpiwór i ręcznik (lub możliwość wypożyczenia na miejscu)
·         
 
UWAGA: Zastrzegamy możliwość zmian w programie wycieczki. Wyjazd odbędzie się niezależnie od warunków atmosferycznych. Plan wyjazdu (w tym godziny, zwiedzane atrakcje czy przebieg trasy) może zostać zmodyfikowany.
 
 
 

  

Zapisz się do newslettera
Home Zapisz się do naszego newslettera
Kontakt z nami
Mystictravel
ul. Sokołowska 9
01-142 Warszawa
woj. mazowieckie
NIP: 6251511824
ING Bank Śląski S.A. 15 1050 1025 1000 0092 8287 2853