Szwajcaria Kaszubska

Koszt: 0 zł
Brak wolnych miejsc

  

 
Termin wyjazdu 5-6.09.2020r.   
 
Lokalizacja: Pojezierze Kaszubskie
 
Zbiórka: 5.09.2020r. o godz. 5:00 na Pl. Bankowym, wyjazd 5:15
 
Powrót:  6.09.2020r. ok 23:00/23:30
 
 
KATEGORIA - weekendowa wycieczka  ze zwiedzaniem regionów Pomorza
 
Zapraszamy na dwudniową wycieczkę, podczas której zwiedzimy jeden z najpiękniejszych i najciekawszych regionów Pomorza – Kaszuby zwane niekiedy, ze względu na malownicze ukształtowanie terenu i bogaty folklor – Szwajcarią Kaszubską.
 
Pojezierze Kaszubskie charakteryzuje się licznymi czystymi jeziorami o podłużnych kształtach często połączonymi spławnymi rzekami, dorodnymi lasami i pagórkowatym terenem. Tu właśnie znajduje się najwyższy szczyt tzw. Niżu Polskiego – mające 329 metrów n. p. m. wzgórze Wieżyca, na które wejdziemy, aby podziwiać przepiękną panoramę z wzniesionej tam platformy widokowej.
 
Podczas wycieczki poznamy również folklor kultury kaszubskiej, który nadal jest pielęgnowany i rozwijany przez lokalnych twórców ludowych – zajrzymy do Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach, Muzeum Ceramiki w Chmielnie i skansenu we Wdzydzach Kiszewskich. Zwiedzimy również bardzo ciekawe Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.
 
 
Program wycieczki
 
Dzień 1
 
Wyjazd z Warszawy, przejazd do Kartuz, najpiękniejszego miejsca Szwajcarii Kaszubskiej do Muzeum Kaszubskiego. 
Zwiedzanie muzeum z przewodnikiem, a następnie czas wolny w centrum miasta.
 
Otoczone przez las i oblewane wodami aż czterech jezior miasteczko Kartuzy nazwę swą zawdzięcza zakonowi kartuzów sprowadzonych tu w XIV wieku z Pragi Czeskiej. Po pobycie zakonników został powstały na przełomie XIV i XV wieku zespół poklasztorny składający się z barokowej kolegiaty o charakterystycznym dachu przypominającym wieko trumny oraz refektarza, eremu i studni. Warto wejść do środka bogato zdobionego wnętrza kościoła. Kartuzy uważane są również za centrum kulturalne Kaszub. Mamy tu Kartuskie Centrum Kultury, a w Muzeum Kaszubskim podziwiać można kolekcję oryginalnych XIX – wiecznych strojów ludowych, rękodzieła artystycznego oraz obiekty związane z zajęciami tutejszej ludności.
 
Przejazd z Kartuz do Chmielna i zwiedzanie z przewodnikiem  Muzeum Ceramiki Neclów
Wieś Chmielno jest to największy ośrodek garncarski na Kaszubach, głównie dzięki rodzinie Neclów, którzy już od dziesięciu pokoleń zajmują się wyrobem i zdobieniem ceramiki. To dzięki nim powstało siedem charakterystycznych wzorów zdobiących ceramikę kaszubską. Po muzeum oprowadzą nas gospodarze tego miejsca, zobaczymy też pokaz zdobienia ceramiki.
 
Jadąc wzdłuż połączonych rzeką Radunią jezior Małe i Wielkie Brodno oraz Ostrzyckie dojedzie  na najwyższe wzniesienie Niżu Polskiego – Wieżycę i rozpoczniemy spacer na wieżę widokową. Z wieży zbudowanej na szczycie roztacza się piękny widok na okoliczne zalesione wzgórza oraz podłużne, polodowcowe jeziora.
Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, czas wolny na samodzielne zwiedzanie Centrum Edukacji i Promocji Regionu oraz korzystanie z uroków kompleksu hotelowego – Łaźnie Piwne, Browar (dodatkowo płatne)
We wsi Szymbark kilka lat temu powstał duży kompleks promujący i przybliżający kulturę kaszubską - Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Podczas pobytu w okolicy warto odwiedzić to miejsce, aby zobaczyć m.in. statuę pogańskiego boga Świętowida Kaszubskiego, Muzeum Gospodarstwa Domowego, Dom do góry nogami, Dwór Salino i wiele innych obiektów związanych z regionem Kaszub.
 
Obiadokolacja
 
 
Dzień 2 
 
Po śniadaniu przejazd do Będomina, zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Hymnu Narodowego i czas wolny na spacer po parku.
 
Drugi dzień wycieczki rozpoczniemy od bardzo ważnego miejsca – Muzeum Hymnu Narodowego we wsi Będomin, gdzie urodził się Józef Wybicki, poseł na Sejm Czteroletni i autor tekstu „Mazurka Dąbrowskiego”. W nawiązaniu do tej postaci w odbudowanym dworze rodu Wybickich urządzono muzeum, w którego wnętrzach z epoki prezentowane są pamiątki po twórcy hymnu oraz muzykalia patriotyczne.
 
Następnie przejazd  do Wdzydz Kiszewskich, wejście na wieżę widokową oraz przejazd do Kaszubskiego Parku Etnograficznego, gdzie będzie czas wolny na samodzielne zwiedzanie skansenu oraz ewentualne zjedzenie obiadu.
We Wdzydzach Kiszewskich najpierw zatrzymamy się przy mającej ponad 35 metrów wysokości drewnianej wieży widokowej skąd można podziwiać panoramę miasteczka oraz zespół Jezior Wdzydzkich z licznymi półwyspami i największą wyspą jeziora Wdzydze – Ostrowem Wielkim.
 
Następnie przejedziemy do położonego nad jeziorem Gołuń skansenu we Wdzydzach Kiszewskich. Jest to najstarsze w Polsce muzeum na wolnym powietrzu założone w 1906 roku przez małżeństwo Gulgowskich. Działalność założycieli muzeum przyczyniła się do odkrycia i rozpowszechnienia kaszubskiej sztuki ludowej. Obecnie w skansenie zobaczyć możemy ponad 50 różnorodnych obiektów z terenów Kaszub (m.in. chałupy, dwory, wiatraki, kościoły) oraz wiernie odtworzone wnętrza z autentycznym wyposażeniem.
 
Uwaga: może się tak zdarzyć, iż wnętrza budynków będą zamknięte ze względu na zagrożenie epidemiologiczne.
 
Powrót do Warszawy na Pl. Bankowy
 
 
Cena obejmuje:
 
 • przejazdy komfortowym busem lub autokarem
 • pilota podczas całej wycieczki 
 • zwiedzanie Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku
 • przewodnika w Muzeum Hymnu Narodowego  
 • przewodnika w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach
 • zakwaterowanie w Hotelu  3* w pokojach 2,3 i 4 osobowych z łązienkami
 • śniadanie w formie bufetu
 • obiadokolację w hotelu
 • ubezpieczenie NNW
 
Cena nie obejmuje:
 • biletów wstępu do zwiedzanych obiektów ok 42 zł
 • dla chętnych możliwość korzystania z Łaźni Piwnej w hotelu 120 zł/os
 
 
Co zabrać:
 • wygodne obuwie
 • płaszcz przeciwdeszczowy lub nieprzemakalną kurtkę
 • kostium kąpielowy (w przypadku chęci korzystania z łaźni)

Kolejność zwiedzania może nieznacznie ulec zmianie, podane godziny zbiórek/przejazdów są orientacyjne i zostaną potwierdzone przez pilota podczas wycieczki.

Wycieczka autokarowa, dla wszystkich, również rodzin z dziećmi.
 

 

Zapisz się do naszego newslettera
Home Zapisz się do naszego newslettera
Kontakt z nami
Mystictravel
ul. Sokołowska 9
01-142 Warszawa
woj. mazowieckie
NIP: 6251511824
ING Bank Śląski S.A. 15 1050 1025 1000 0092 8287 2853