Nadbużańskie Podlasie na rowerach

Koszt: 0 zł
Brak wolnych miejsc

 

Termin wyjazdu 10.08.2019r.
 
Zbiórka: 10.08.2019r. godz 07:00 na Pl. Bankowym, wyjazd godz. 07:30 (czas na załadowanie rowerów na przyczepkę)

Powrot:  10.08.2019r. ok godz. 22:00 na Pl. Bankowy
                      
 

Kategoria jednodniowa wycieczka rowerowa 

 

Zapraszamy Państwa na wycieczkę rowerową na urokliwe i nadal nieodkryte Podlasie. W pierwszej kolejności zwiedzimy najważniejsze dla wyznawców prawosławia miejsce w Polsce – Świętą Górę Grabarkę. Znajduje się tam kilkaset krzyży zgromadzonych latami przez pielgrzymów proszących o modlitwę i łaskę. Góra Krzyży wraz z drewnianą kaplicą Przemienienia Pańskiego oraz mieszkającymi tu mniszkami żeńskiego klasztoru przybliżą nam atmosferę Polski wschodniej, gdzie mieszka najwięcej osób wiary prawosławnej.

 

Po zobaczeniu Grabarki przesiądziemy się na rowery i rozpoczniemy przejażdżkę rowerową prowadzącą w większości po terenie parku krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu. Na chwilę zatrzymamy się w mijanej po drodze historycznej miejscowości Mielnik. Dojedziemy aż pod granicę białoruską, do wsi Niemirów, gdzie promem przeprawimy się na drugi brzeg rzeki Bug. Po mniej więcej 50 kilometrach na rowerze dotrzemy do gospodarstwa agroturystycznego, zjemy obiad i odpoczniemy przy ognisku.

 

Wycieczka rowerowa, dla osób z dobrą kondycją fizyczną. Trasa asfaltowa, niewielkie podjazdy i zjazdy. Istnieje możliwość skrócenia trasy o około 18 km – wówczas w miasteczku Mielnik trzeba przeprawić się przez rzekę i dalej kierować się w stronę gospodarstwa agroturystycznego we Franopolu.

 

Program wycieczki

Wyjazd z Warszawy w kierunku Grabarki. Po dotarciu na miejsce czas wolny na indywidualne zwiedzanie Świętej Góry.

Grabarka jest najważniejszym ośrodkiem życia religijnego osób prawosławnych w Polsce. Historia tego miejsca sięga 1710 roku kiedy to podczas trwania epidemii cholery na Podlasiu jeden z okolicznych mieszkańców miał we śnie objawienie nakazujące modlitwę na pobliskim wzniesieniu. Kiedy został uleczony z choroby, inni wierni również zaczęli pielgrzymować na wzgórze i przynosić krzyże prosząc o łaskę lub dziękując za uzdrowienie.

Z czasem zbudowano tu drewnianą kapliczkę Przemienienia Pańskiego (spalona w 1990 roku, odbudowana 8 lat później), a w 1947 roku założono prawosławny żeński klasztor św. Marty i św. Marii. Siostry do dzisiaj opiekują się tym miejscem często odwiedzanym przez pielgrzymów oraz turystów. W roku 2000 klasztor w Grabarce otrzymał od mnichów z greckiej Świętej Góry Atos kopię Iwerskiej Ikony Matko Bożej będącej jedną z najbardziej czczonych ikon wśród wyznawców prawosławia.

W Grabarce damy sobie mniej więcej godzinę czasu wolnego, aby obejść teren klasztoru, kupić pamiątki oraz zajrzeć do kaplicy. 

 

Czas na przygotowanie rowerów i rozpoczynamy naszą przejażdżkę rowerową.

 

Cała trasa rowerowa liczy ok 47-50 km, drogi głównie płaskie.

 

I etap trasa rowerowej: Grabarka – Mielnik – Niemirów, 22 km         

Przeprawa promowa Niemirów – Gnojno

 

Z Grabarki skierujemy się na południowy-wschód, przez pola, łąki i lasy dojedziemy do niewielkiej miejscowości Mielnik. Teren, po którym będziemy się poruszać będzie częściowo pagórkowato - falisty ze względu na polodowcowy charakter. Na chwilę zatrzymamy się w Mielniku, aby zerknąć na cerkiew prawosławną oraz wejść na wzgórze zamkowe. Na przełomie XV i XVI wieku wznoszący się tu zamek był jedną z rezydencji królewskich, gościł tu m.in. król Kazimierz Jagiellończyk czy Zygmunt Stary. Obecnie jest to wspaniałe miejsce widokowe na dolinę rzeki Bug. Po minięciu Mielnika będziemy jechać dalej na wschód, we wsi Niemirów leżącej niemalże na granicy z Białorusią przeprawimy się „promem” na drugą stronę rzeki.

 

 II etap trasy rowerowej: Gnojno – Zabuże – Buźka (Leśniczówka nad Sarenką), 25 km

Po przeprawieniu się na drugą stronę Bugu będziemy kierować się w stronę zachodnią cały czas jadąc wzdłuż rzeki i mijając m.in. częściowo już nie funkcjonujące ośrodki wypoczynkowe oraz niewielkie wsie z typowymi dla Podlasia drewnianymi starymi zabudowaniami. Jeżeli czas pozwoli możemy zrobić krótką przerwę na kawę lub uzupełnienie płynów w połowie drogi powrotnej, w klimatycznym hotelu/restauracji Dwór w Zabużu. Po mniej więcej 25 kilometrach dotrzemy do gospodarstwa agroturystycznego  we wsi Franopol gdzie będzie czekał nasz bus.

Spakowanie rowerów na przyczepkę.    

Odpoczynek i grill w Leśniczówce nad Sarenką 

W godzinach wieczornych wyjazd w kierunku Warszawy.

 

 

Cena obejmuje:

       przejazd busem na trasie opisanej w programie

-    transport rowerów na specjalnej przyczepie rowerowej      

       opiekę pilota podczas wycieczki 

       grill w Leśniczówce. Cena obejmuje rozpalenie grilla oraz posiłek: dwie kiełbaski na osobę, sosy, pieczywo, papryka, pomidor, ogórek, sałatka, woda, 1piwo lub 1herbata; obsługa we własnym zakresie

       ubezpieczenie NNW

 

Cena nie obejmuje:

       wstępu na Świętą Górę w Grabarce – dobrowolny datek

       serwisu rowerowego i zamiennych części rowerowych

       własnych wydatków

 

Co zabrać:

       sprawny rower i zapasową dętkę

       kask rowerowy

       rękawiczki rowerowe

       okulary przeciwsłoneczne, krem do opalania

       kurtkę lub płaszcz przeciwdeszczowy

       minimum 1 dużą butelkę wody na drogę,  kanapki/suchy prowiant,energetyczne batoniki.

 

Uwaga: W przypadku nieczynnej przeprawy promowej w Niemirowie przeprawimy się na drugą stronę rzeki w Mielniku.

Zapisz się do naszego newslettera
Home Zapisz się do naszego newslettera
Kontakt z nami
Mystictravel
ul. Sokołowska 9
01-142 Warszawa
woj. mazowieckie
NIP: 6251511824
ING Bank Śląski S.A. 15 1050 1025 1000 0092 8287 2853
Wykonanie strony WWW: Devilart