Rowerowa czerwcówka: Żuławy, R10 Mierzeja i Wyspa Sobieszewska

Koszt: 1199 zł
Są wolne miejsca

TERMIN WYCIECZKI: 30.05-02.06.2024 (długi weekend czerwcowy)

 
Lokalizacja: Żuławy, Mierzeja Wiślana, Wyspa Sobieszewska 
Zbiórka: czwartek 30.05.2024r. o godz. 04:30 w Warszawie na Pl.Defilad (przed Kinoteką)
Powrót: niedziela 02.06.2024r. ok. 23.30 na Pl. Defilad (godzina powrotu uzależniona od warunków na drodze: korki, pogoda itp.)
Kategoria: rowerowy długi weekend czerwcowy (Boże Ciało) nad Morzem Bałtyckim. Jeździmy na lekko.
 
 
Trudność trasy: średnia, wymaga średniej i dobrej kondycji ze względu na ilość km do przejechania (każdego dnia mamy do przejechania ok. 50-60 km) oraz podjazdy i lekkie przewyższenia na pagórkach. W większości jedziemy szutrową trasą R10 na Mierzei, wydzielonymi ścieżkami rowerowymi oraz lokalnymi drogami asfaltowymi o niskim natężeniu ruchu. 
 
Grupa jedzie w średnim tempie turystycznym ok. 15-18 km/h – uczestników prosimy o dostosowanie swojej prędkości jazdy tak, żeby grupa jechała razem. Można odłączyć się od grupy zgłaszając to pilotom i jechać samodzielnie na własną odpowiedzialność
 
Rekomendujemy rowery terenowe (trekkingowe, górskie, MTB, crossowe). Rowery miejskie do przemyślenia czy Uczestnik da radę. Szosówki/kolarzówki nie są odpowiednie na drogi leśne i szutry. 
 
PROSZĘ PAMIĘTAĆ aby dobrze ocenić swoje przygotowanie fizyczne do wyprawy na rower, tempa grupy i ilości kilometrów do przejechania. Błędne określenie swoich możliwości może spowodować wiele utrudnień, zarówno dla Uczestnika, jak i dla całej grupy. W razie wątpliwości co do poziomu trudności wyprawy – prosimy o kontakt przed podjęciem decyzji.
 
Jeździmy na lekko. Na rower zabieramy tylko to co potrzebne, cały bagaż zostaje w autokarze.
WAŻNE!
Przed wyjazdem proszę sprawdzić stan techniczny roweru, przerzutki, ciśnienie w oponach, hamulce itp. Na miejscu nie będzie czasu i możliwości na serwis. Pilot nie jest serwisantem i nie umie i nie naprawia rowerów.
 
 
 
 
Kraina Wielkich Żuław Malborskich jest równiną leżącą w widłach rzek Wisły i Nogatu. To żyzne tereny wykorzystywane rolniczo, poprzecinane rowami, kanałami i rzekami, które w lecie na polach mienią się różnymi kolorami upraw. Możemy tutaj natknąć się na wały, pompy i śluzy przeciwpowodziowe, jak również wiatraki, liczne zachowane kościoły gotyckie czy domy podcieniowe.  
 
Mierzeja Wiślana to atrakcyjny turystycznie i unikalny krajobrazowo teren oraz doskonałe miejsce do uprawiania turystyki rowerowej. Na całej długości Mierzei Wiślanej powstała trasa rowerowa R10 o znaczeniu międzynarodowym. Szlak prowadzi od granicy z Rosją w Piaskach aż do Mikoszewa przy Wiśle.
 
Wyspa Sobieszewska to nadmorska, peryferyjna dzielnica Gdańska, gdzie można odpocząć w zgodzie a naturą. To atrakcyjne miejsce na odpoczynek z dala od zgiełku i hałasów dużego miasta. Sobieszewo leży u ujścia Wisły do Bałtyku, w granicach od północy Zatoki Gdańskiej, od południa Martwej Wisły, od wschodu Wisły Przekop, a od zachodu Wisły Śmiałej. Od 1994 r. Sobieszewo ma status Obszaru Chronionego Krajobrazu.

 
Przez całą wyprawę mieszkamy w jednym ośrodku w Kątach Rybackich nad Zalewem Wiślanym. Dla chętnych wschody i zachody słońca, morskie kąpiele, plażowanie lub spacery np. do pobliskiego przekopu Wisły w Skowronkach.   
 
 
Same Kąty Rybackie to jedna z najpiękniej położonych miejscowości turystycznych, usytuowana u wejścia do Mierzei Wiślanej, na styku morza i Żuław Wiślanych. Jedną z największych atrakcji Kątów jest położony nad zalewem znany port rybacki z ławeczką rybaka. Warto także zajrzeć do znajdującego się tutaj Muzeum Zalewu Wiślanego. W Kątach Rybackich znajduje się też największy w Europie rezerwat ornitologiczny kormoranów i czapli szarej. W pobliskim Szutowie w odległości ok. 8 km. na terenie byłego obozu koncentracyjnego jest obecnie udostępnione do zwiedzania Muzeum Stuthoff. Nieopodal ośrodka biegnie słynna trasa rowerowa R10 poprowadzona przez całą Mierzeję.
 
 
 
 
 
 
 
 
Dzień 1 (czwartek):
 
Poranne spotkanie na Placu Defilad, pakowanie rowerów i przejazd w kierunku północnym.
 
Trasa na dzisiaj:
 Żuławy: Kazimierzowo – Nowy Dwór Gdański – Rybina – Kąty Rybackie ok. 50 km
 
Dzisiejszą wycieczkę rowerową rozpoczniemy po szlakach Żuław Malborskich Wielkich, gdzie trasa prowadzi wśród licznych kanałów i rzek przez kolorowe pola delty Wisły. Przejedziemy przez Nowy Dwór Gdański określany jako stolicę Żuław, będziemy jechać wzdłuż rzek Nogat, Tuja i Wisła Królewiecka, przetniemy liczne kanały żuławskie oraz obejrzymy z bliska kilka mostów obrotowych. Żuławy słyną z mnogości rozwiązań hydrologicznych.
 
Po drodze poobserwujemy architekturę charakterystycznego dla Pomorza budownictwa ryglowego zwanego sztachulcowym w kilku mijanych wsiach żuławskich i zachowane kościoły gotyckie. Będziemy wypatrywać XVIII i XIX-wiecznych domów podcienowych, które są świadectwem dawnego bogactwa mieszkańców Żuław. Dodatkowo część drogi pokonamy w sąsiedztwie torów kolejki wąskotorowej Żuławskiej Kolei Dojazdowej, która powstała w XIX do przewozu buraków cukrowych do żuławskich cukrowni.
 
 
Po południu dotrzemy do naszego ośrodka, w którym zostaniemy do końca naszej wyprawy do niedzieli. Po dojeździe do ośrodka obiadokolacja i czas wolny.
 
 
 
Dzień 2 (piątek):
 
Śniadanie i wyjazd na kolejny dzień rowerowy.
 
Trasa na dzisiaj:
R10: Kąty Rybackie – Piaski – Kąty Rybackie trasa ok. 65 km.
 
Tego dnia poruszamy się w całości po R10. Ścieżka rowerowa ciągnie się przez wydmy Mierzei Wiślanej lub praktycznie wzdłuż brzegu Zatoki Gdańskiej na wysokości Krynicy Morskiej. Trasa na tym odcinku jest bardzo dobrze oznaczona. Warto przygotować sobie jakieś zapasy na drogę, bo wzdłuż ścieżki poza Krynicą nie ma sklepów/punktów gastronomicznych i  obcujemy tylko z przyrodą.
 
Naszym celem jest granica z Rosją w Piaskach, którą można również oglądać z plaży – wejście nr 1 Piaski.  
Po drodze przejdziemy przez przekop Mierzei Wiślanej w Skowronkach, który jest już w całości oddany do użytku i w pełni spławny, a który można obejrzeć z kilku punktów widokowych.
 
Nieopodal Krynicy Morskiej można zdobyć Wielbłądzi Garb. Jest to najwyższy szczyt na Mierzei Wiślanej 49,5 m. i jednocześnie jest to najwyższa stała wydma w Europie. Na szczycie znajduje się platforma widokowa, skąd rozciągają się przepiękne widoki na Morze Bałtyckie i Zalew Wiślany.
 
 
Polecamy również wspinaczkę na latarnię morską w Krynicy i widoki stamtąd na Bałtyk i Zalew Wiślany.   
Po powrocie do ośrodka obiadokolacja i czas wolny.
 
 
Dzień 3 (sobota:
 
Śniadanie i wyjazd rowerami w kierunku Mikoszewa.
 
Trasa na dzisiaj:
 
 Żuławy i R10: Kąty – Kobyla Kępa – Rybina – Drewnica – Mikoszewo - Kąty ok. 60 km
 
Dzisiaj z Kątów pojedziemy przez Żuławy Wiślane w stronę rzeki Szkarpawy. Najpierw szlakiem przy Zalewie Wiślanym przejedziemy przez Kobylą Kępę do ujścia Wisły Królewieckiej do Zalewu, by za kilka kilometrów zobaczyć obrotowy Most Czterech Pancernych w Sztutowie.
 
Sztutowską Kępą przy Wiśle Królewieckiej i Szkarpawie przejedziemy do Rybiny, skąd polnymi drogami przez Izbiska i Przemysław dotrzemy do Drewnicy, w której zachował się ostatni na Żuławach wiatrak typu „koźlak” z dachem w kształcie odwróconej łodzi, obecnie w rękach prywatnych. To drewniany wiatrak przemiałowy zbudowany w 1718r. Sama wieś została założona w II połowie XIV w.
 
Z Drewnicy nową ścieżką rowerową na wale wzdłuż Przekopu Wisły dojedziemy do Mikoszewa, gdzie wrócimy na Mierzeję Wiślaną. Od Przekopu Wisły aż do Kątów poruszamy się w całości trasą R10.
 
 
Po powrocie do ośrodka obiadokolacja i czas wolny.
 
 
Dzień 4 (niedziela):
 
Śniadanie i w
ykwaterowanie z ośrodka. Wyjazd na ostatni dzień rowerowej czerwcówki.
 
Trasa na dzisiaj:
 
R10 i Wyspa Sobieszewska: Kąty – Mikoszewo – Wyspa Sobieszewska, trasa ok. 45 km.
 
Z Kątów jadąc przez lasy trasą R10 przejedziemy przez Sztutowo, Stegnę i Jantar, by na koniec Mierzei dotrzeć do Przekopu Wisły i do przeprawy promowej w Mikoszewie. Promem przez Wisłę przepłyniemy na drugą stronę do Gdańska Świbno. Z promu widać ujście Wisły do morza, przy którym znajduje się rezerwat Mewia Łacha.
 
Następnie przejedziemy całą Wyspę Sobieszowską szlakami w lesie i wzdłuż brzegów 3 różnych odnóg rzeka Wisła, po drodze zobaczymy m.in. śluzę w Przegalinie, która reguluje poziom wody między Martwą Wisłą i Przekopem Wisły (tzw. Żywą Wisłą).
 
Na koniec dotrzemy do Rezerwatu Ptasi Raj przy ujściu Wisły Śmiałej do Zatoki Gdańskiej.
 
Tutaj będzie czas wolny przed odjazdem, który można przeznaczyć na ostatnie plażowanie, zwiedzanie rezerwatu nad jeziorem Karaś z dwoma platformami widokowymi oraz na obiad we własnym zakresie przed podróżą powrotną do Warszawy.
 
W godzinach popołudniowych wyjazd do Warszawy
 
 
 
Program ma charakter ramowy, zastrzegamy sobie prawo do modyfikacji przedstawionej trasy rowerowej.
 
 
 Cena zawiera:
 
  • przejazd autokarem na trasie wycieczki
  • przewóz rowerów na przyczepie rowerowej
  • transport bagaży na miejsce noclegu – jeździmy na lekko
  • opiekę dwóch pilotów
  • 3x nocleg w ośrodku wypoczynkowym w pokojach 2,3-osobowych z łazienkami
  • 3x śniadanie w formie bufetu
  • 3x obiadokolacja serwowana (diety wegetariańska/wegańska/bezglutenowa za dopłatą 35 zł/pobyt/osoba)
  • 1x ognisko (organizacja ogniska + kiełbasa + dodatki + talerzyki i sztućce)
  • ubezpieczenie NNW i OC
  • składka TFG i TFP
 
Cena nie zawiera:
 
  • serwisu rowerowego – pilot nie jest serwisantem (pomożemy załatać dziurę w dętce, ale nie naprawimy Ci roweru, dlatego zadbaj o sprzęt przed wyjazdem)
  • opcjonalnych biletów wstępu do zwiedzanych atrakcji
 
ZASADY PŁATNOŚCI:
Rata 1 - 500 zł - w ciągu 2-óch dni po dokonaniu rezerwacji
Rata 2 - 699 zł - do 30.04.2024 r. (po tym terminie pełna kwota płatna w dniu rezerwacji)
 
 
 
 
 Niezbędnik rowerzysty:
  • Obowiązkowo należy mieć zapasową dętkę dobrze dobraną do opony z dobrze dobranym wentylem
  • Rower z oświetleniem
  • Kask nie jest obowiązkowy, ale dla własnego bezpieczeństwa lepiej go mieć
  • Odpowiedni zapas jedzenia i picia – kanapki, bakalie, energetyczne batoniki
  • Kurtka/peleryna przeciwdeszczowa może się przydać
  • Krem z filtrem, okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy
  • Środki odstraszające owady
  • Warto zabrać własne zabezpieczenia typu folia bąbelkowa czy pianki do obłożenia ram w swoim rowerze na czas transportu
 
UWAGA: Zastrzegamy możliwość zmian w programie wycieczki. Wyjazd odbędzie się niezależnie od warunków atmosferycznych. Plan wyjazdu (w tym godziny, zwiedzane atrakcje czy przebieg trasy) może zostać zmodyfikowany.
 
 
 

  

Zapisz się do newslettera
Home Zapisz się do naszego newslettera
Kontakt z nami
Mystictravel
ul. Sokołowska 9
01-142 Warszawa
woj. mazowieckie
NIP: 6251511824
ING Bank Śląski S.A. 15 1050 1025 1000 0092 8287 2853