Świętokrzyskie GEO na uboczu głównych szlaków

Koszt: 175 zł
Są wolne miejsca


TERMIN WYJAZDU 23.01.2022
 
Lokalizacja: woj. świętokrzyskie – rezerwaty
 
Zbiórka: 23.01.2022r. o godz.07:00 na Pl. Bankowym w Warszawie,
 
Wyjazd: godz. 07:15
  
Powrót: 23.01.2022r. ok godz. 20:00/21:00
 
Kategoria: jednodniowa wycieczka po świętokrzyskich rezerwatach. Odwiedzimy kilka najciekawszych miejsc. Będziemy przemieszczać się pieszo oraz przejeżdżać autokarem.
 
Każdy kiedyś słyszał o tym, iż Góry Świętokrzyskie to najstarsze pasmo górskie w Polsce. Sporo w tym prawdy. Jednak diabeł tkwi w szczegółach. Czasami najciekawsze miejsca, te wyjątkowe, nie znajdują się na ogólnie znanych trasach.
Przygotowaliśmy dla Państwa perełki geologiczne regionu, te które wg nas są niezapomniane…
 
Program wycieczki:
 
Rezerwat Gagaty Sołtykowskie – Rezerwat Skałki Piekło k. Niekłania – Góra Miedzianka – Rezerwat Kadzielnia – Rezerwat im. Jana Czarnockiego na Ślichowicach
 
Wyjazd z Warszawy.
 
Wycieczkę rozpoczynamy od wizyty w rezerwacie Gagaty Sołtykowskie położonym na terenie byłem kopalni gliny.
 
Jest to miejsce wyjątkowe, ponieważ surowiec wydobywany w tym miejscu zawierał bardzo rzadką skałę pochodzenia organicznego, powstałą w okresie jurajskim – gagat. Jest to najbardziej szlachetna odmiana węgla brunatnego o aksamitno czarnym kolorze.
 
Gagat był używany w przeszłości wyłącznie w celach jubilerskich. Spróbujemy odnaleźć gagat pośród księżycowego krajobrazu jaki tam występuje. Zobaczymy także kolejną unikalną w skali kraju kwestię – ślady zauropodów i teropodów sprzed 200 milionów lat. Zauropody były największymi zwierzętami w historii naszej planety, roślinożercami.
 
Odkryte na terenie rezerwatu odciski łap świadczą o ich stadnym trybie życia – jedyny taki dowód na Ziemi. Obok tego największy w Polsce ślad łapy – 60 cm długości pozostawiony przez mięsożernego allozauroida. 
 
Obok Gagatów znajduje się rezerwat Skałki Piekło k. Niekłania – najpiękniejszy w regionie świętokrzyskim obszar występowania skałek o różnych ciekawych kształtach i położonych w środku starego lasu – wiele drzew posiada już wiek ok. 150 lat. Skałki są zbudowane z piaskowca wczesnojurajskiego. Obejrzymy sobie następujące formy skalne: Jama Agi, Tomkowa Dziura, Schronisko Sympozjalne. Dodatkową atrakcją będzie możliwość odszukania rzadkiej rośliny z paprociowa tych – zanokcicy północnej. Rośnie tylko w otoczeniu piaskowców.
 
 
Wejście na Górę Miedzianka (354 m n.p.m.) – jest to ostatni szczyt Pasma Chęcińskiego Gór  Świętokrzyskich skąd rozpościera się najlepszy naszym zdaniem widok na wszystkie pasma górskie.
 
Góra Miedzianka także jest miejscem, gdzie skały okresu paleozoicznego spotykają się z dużo młodszymi (o ok. 100 – 150 mln lat) skałami mezozoicznymi. Dodatkowo góra aż do końca lat 50-tych XX wieku miała kilkusetletnie tradycje wydobycia miedzi wraz z takimi minerałami jak malachit, czy azuryt.
 
Przejazd do kieleckiego rezerwatu Kadzielnia położonego na terenie byłego wapiennika, gdzie wydobywano surowiec na potrzeby przemysłowej produkcji wapna, jak też słynny „wapień kielecki” jako materiał budowlany dla wielu obiektów w regionie i poza nim. Spacer z punktami widokowymi, podziwianie form skalnych na terenie rezerwatu.
 
Przejazd do Rezerwatu im. Jana Czarnockiego na kieleckich Ślichowicach. Spacer w dół byłego kamieniołomu i podziwianie tzw. fałdu obalonego – niezwykle efektownego zjawiska geologicznego – jedyne miejsce w Polsce i Europie, gdzie tak dobrze można to zobaczyć. 
 
Zimą pięknie obserwować można zachód słońca.
 
Ok godz. 17:00/17:30 powrót z Kielc do Warszawy na Pl. Bankowy 

Cena zawiera:
 • przejazd busem lub autokarem na całej trasie wycieczki;
 • opiekę licencjonowanego przewodnika;
 • opiekę pilota;
 • ciekawą prezentację podczas jazdy 
 • ubezpieczenie NNW;
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
 
Cena nie zwiera:
 • posiłków.
 
 Co zabrać:
 
 • ubiór adekwatny do warunków pogodowych;
 • wygodne buty;
 • plecak;
 • koniecznie prowiant na całą trasę i termos z ciepłą herbatą;
 • czołówkę lub latarkę;
 • kijki trekkingowe a nawet raczki na wypadek oblodzenia.  
 
 

Zapisz się do naszego newslettera
Home Zapisz się do naszego newslettera
Kontakt z nami
Mystictravel
ul. Sokołowska 9
01-142 Warszawa
woj. mazowieckie
NIP: 6251511824
ING Bank Śląski S.A. 15 1050 1025 1000 0092 8287 2853