Spływ kajakowy Brdą. Bory Tucholskie kajakiem.

Koszt: 0 zł
Brak wolnych miejsc

Spływ kajakowy Brdą. 

 

Zapraszamy na naszą stronę internetową mystictravel.com.pl/ tam Państwo znajdą pełną oferte naszych wycieczek. Zapraszamy także do wpisania się do newslettera, będą Państwo na bieżąco informowani o wyjazdach. 

Tak w skrócie wyglądał opis naszej wycieczki kajakowej. 


Bory Tucholskie to drugi co do wielkości kompleks leśny w Polsce. Jest to kraina o unikalnych walorach przyrodniczych i niepowtarzalnym pięknie krajobrazu. To  królestwo niebieskich strug i jezior, zielonych borów i lasów, urzekających swą potęgą i majestatem.  

 

Dużą atrakcją turystyczną jest rzeka Brda, która tworzy wraz z dopływami malowniczy szlak kajakowy, uznawany za jeden z najładniejszych szlaków kajakowych w Polsce.. Królowa Borowiackich Rzek, jak zwą Brdę, jest prawdziwą wodostradą. Długa, wygodna do przepłynięcia, doskonale oznakowana, ma dwie wielkie zalety – wiele jezior na szlaku i nieprzebrane lasy, które towarzyszą jej na całym biegu.  Dno rzeki jest twarde, żwirowe, na długich odcinkach słabo zarośnięte.  Brda płynie wśród sosnowych lasów Borów Tucholskich, stopniowo pogłębiającą się doliną, tworząc w okolicy Tucholi malowniczy przełom z licznymi bystrzami. Piekiełko stanowi rezerwat przyrody którego po drodze mijamy. Spływ kajakowy Brdą to wspaniałe uczucie melancholijnej melodii odpoczynku. To chillout dla duszy i ciała. 

 
trasa kajakowa Mylof - Brda   

Trasa bardzo urozmaicona. Możemy tutaj liczyć na piękne widoki, ciszę i spokój, ponieważ przepływać będziemy przez Zaborski Park Krajobrazowy i Park Narodowy Bory Tucholskie. Początkowy odcinek trasy jest spokojny, kolejny etap spływu umożliwia nabranie wprawy w manewrowaniu, rzeka przyspiesza, pojawiają się zwalone drzewa. Mijamy zabudowania osad Konigórtek i Konigórt oraz most kolejowy, pod którym trzeba uważać na kamienne bystrze. Brda przepływa przez tereny Tucholskiego Parku Krajobrazowego gdzie lasy stanowią dużą powierzchnię. Przepływamy przez miejscowość Rytel gdzie można uzupełnić zapasy.Dalej rzeka ma szybszy nurt póżniej rzeka płynie spokojnie szerokim korytem.  Trasę spływu kończymy w naszym miejscu noclegowym gdzie czeka nas kolacja i dalsza integracja przy muzyce.  

Dzień 2  

trasa kajakowa Brda - Gołąbek -19 km
 
Po śniadnaiu dalszy ciąg naszego spływu kajakowego. Czeka nas niemęczący etap. Rzeka prawie cały czas przyjemnie niesie możemy więc cicho i spokojnie płynąć przez dziewicze lasy Tucholskiego Parku Krajobrazowego. Brzegi rzeki wysokie, zalesione, widoki piękne. Po drodze miejsca do odpoczynku, karczma, sklep, bar. W nurcie nie ma wielu przeszkód, lecz zdarzają się leżące w korycie drzewa.  Następnie Brda płynie w wąskiej dolinie z łagodnymi meandrami i dopływa do Woziwody, w której zlokalizowane jest pole biwakowe i  ścieżka przyrodniczo-leśna. Od tego momentu rzeka ma charakter górski – nurt jest szybszy, przed nami liczne bystrza oraz zwalone drzewa. Najbliższe kilometry to teren zupełnie pozbawiony domostw. Rzeka wije się dnem wąskiej doliny, nad ostrymi zakrętami dominują wysokie skarpy. Kolejny dopływ rzeki – Bielska Struga – wpada z lewej strony, od tego miejsca dolina coraz bardziej się rozszerza, a rzeka silnie meandruje. Tuż za ostatnim zakrętem wyłania się leśne pole biwakowe Gołąbek. 
 
Spływy kajakowe należą do bezpiecznych aktywności, ale ostrożności nigdy za wiele. Zawsze należy sprawdzić stana kajaka. Należy zabierać i uzywać podczas całego spływu kapoka ochronnego. Mieć sprawne wiosła a do aluminiowych powinno się używać rękawiczek ochronnych. Obowiązkowo podręczny bagaż należy spakować do worka, folii ochronnej przed zalaniem. Telefon komórkowy powinien być w specjalnej osłonce przeciw wodnej. Na kajakach podczas spływu nie powinno się używać alkoholu, który jest przyczyną wielu wypadków. Ludzie którzy po raz pierwszy z nami płyną mają udzialaną instrukcję i krótkie szkolenia aby mieć pewność że wiemy jak się zachować podczas całego spływu. Najwięcej wywrotek odbywa się podczas wsiadania i wysiadania z kajaka. Stara zasada wsiadania mówi: noga, pupa, noga. Tego uczymy dosłownie dzięki czemu nie mamy niespodzianek typu wywrotka na początku spływu.
Wyprawy kajakowe z Mystictravel które organizujemy zabezpieczane są  jeśli chodzi o wynajem busa przez- mtbus.pl/  zawsze można liczyć na dobrą organizację i przystepne ceny.   
Spływ kajakowy Brdą. Bory Tucholskie kajakiem. zdjęcie nr: 1
Spływ kajakowy Brdą. Bory Tucholskie kajakiem. zdjęcie nr: 2
Spływ kajakowy Brdą. Bory Tucholskie kajakiem. zdjęcie nr: 3
Spływ kajakowy Brdą. Bory Tucholskie kajakiem. zdjęcie nr: 4
Spływ kajakowy Brdą. Bory Tucholskie kajakiem. zdjęcie nr: 5
Spływ kajakowy Brdą. Bory Tucholskie kajakiem. zdjęcie nr: 6
Spływ kajakowy Brdą. Bory Tucholskie kajakiem. zdjęcie nr: 7
Spływ kajakowy Brdą. Bory Tucholskie kajakiem. zdjęcie nr: 8
Spływ kajakowy Brdą. Bory Tucholskie kajakiem. zdjęcie nr: 9
Spływ kajakowy Brdą. Bory Tucholskie kajakiem. zdjęcie nr: 10
Spływ kajakowy Brdą. Bory Tucholskie kajakiem. zdjęcie nr: 11
Spływ kajakowy Brdą. Bory Tucholskie kajakiem. zdjęcie nr: 12
Spływ kajakowy Brdą. Bory Tucholskie kajakiem. zdjęcie nr: 13
Spływ kajakowy Brdą. Bory Tucholskie kajakiem. zdjęcie nr: 14
Zapisz się do naszego newslettera
Home Zapisz się do naszego newslettera
Kontakt z nami
Mystictravel
ul. Sokołowska 9
01-142 Warszawa
woj. mazowieckie
NIP: 6251511824
ING Bank Śląski S.A. 15 1050 1025 1000 0092 8287 2853