Nadbużańskie Podlasie na rowerach

Koszt: 0 zł
Są wolne miejsca

Termin wyjazdu: 11-12.07.2020r. 

Lokalizacja: Podlasie, Grabarka i okolice
 
Zbiórka: 11.07.2020r. godz. 07:00 w Warszawie na Pl. Bankowym przy pomniku J. Słowackiego
 
Wyjazd: o godz. 07:30 Czas na załadowanie rowerów
 
Powrót: 12.07.2020r. ok godz. 21:00/21:30 do Warszawy na Pl. Bankowy
 
Kategoria: wycieczka rowerowa po niezwykle malowniczych terenach Podlasia.
 
Trasa: wycieczka rowerowa dla osób z dobrą kondycją fizyczną, spokojne tempo jazdy i liczne postoje. Trasa głównie asfaltowa, niewielkie podjazdy i zjazdy.
 
Dzienny dystans: ok 55/60 km
 
Istnieje możliwość skrócenia trasy pierwszego dnia o około 18 km – można wówczas ominąć Niemirów, w Mielniku przeprawić się przez rzekę i dalej kierować się w stronę gospodarstwa agroturystycznego we Franopolu.
 
Zapraszamy Państwa na dwudniową wycieczkę rowerową na urokliwe i nadal nieodkryte Podlasie. Na rowerach przejedziemy wzdłuż Bugu od granicy białoruskiej aż do Drohiczyna, w większości będziemy się poruszać po terenie parku krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu.
 
W pierwszej kolejności zwiedzimy najważniejsze dla wyznawców prawosławia miejsce w Polsce – Świętą Górę Grabarkę. Znajduje się tam kilkaset krzyży zgromadzonych latami przez pielgrzymów proszących o modlitwę i łaskę. Góra Krzyży wraz z drewnianą kaplicą Przemienienia Pańskiego oraz mieszkającymi tu mniszkami żeńskiego klasztoru przybliżą nam atmosferę Polski wschodniej, gdzie mieszka najwięcej osób wiary prawosławnej.
 
Po zobaczeniu Grabarki przesiądziemy się na rowery i rozpoczniemy przejażdżkę rowerową. Na chwilę zatrzymamy się w mijanej po drodze historycznej miejscowości Mielnik, a następnie kierując się dalej na wschód dotrzemy aż pod granicę białoruską, do wsi Niemirów, skąd roztacza się wspaniały widok na dolinę rzeki. W Mielnika przeprawimy się promem na drugi brzeg Bugu i po przejechaniu ostatnich kilkunastu kilometrów dotrzemy do gospodarstwa agroturystycznego, gdzie spędzimy noc.
 
Drugiego dnia, po leniwym niedzielnym śniadaniu ruszymy w dalszą drogę.
Dotrzemy do Pałacu w Korczewie. W czasie wolnym będzie można zwiedzić ten zabytkowy XVIII-wieczny pałac oraz park ze starym starodrzewem, jak również odpocząć w pobliskiej restauracji.
Kierując się dalej na północ pojedziemy nad Bug, gdzie ponownie przeprawimy się promem i dotrzemy do miasteczka Drohiczyn. Aby jeszcze raz spojrzeć na rzekę, wejdziemy na punk widokowy na Górze Zamkowej oraz zajrzymy do katedry.
W Drohiczynie zapakujemy nasze rowery na przyczepkę i udamy się w drogę powrotną do Warszawy.
 
 
 
Dzień 1
 
Wyjazd z Warszawy w kierunku Grabarki. Po przyjeździe do Grabarki czas wolny na indywidualne zwiedzanie Świętej Góry.       
Grabarka jest najważniejszym ośrodkiem życia religijnego osób prawosławnych w Polsce. Historia tego miejsca sięga 1710 roku kiedy to podczas trwania epidemii cholery na Podlasiu jeden z okolicznych mieszkańców miał we śnie objawienie nakazujące modlitwę na pobliskim wzniesieniu. Kiedy został uleczony z choroby, inni wierni również zaczęli pielgrzymować na wzgórze i przynosić krzyże prosząc o łaskę lub dziękując za uzdrowienie. Z czasem zbudowano tu drewnianą kapliczkę Przemienienia Pańskiego (spalona w 1990 roku, odbudowana 8 lat później), a w 1947 roku założono prawosławny żeński klasztor św. Marty i św. Marii. Siostry do dzisiaj opiekują się tym miejscem często odwiedzanym przez pielgrzymów oraz turystów. W roku 2000 klasztor w Grabarce otrzymał od mnichów z greckiej Świętej Góry Atos kopię Iwerskiej Ikony Matko Bożej będącej jedną z najbardziej czczonych ikon wśród wyznawców prawosławia.
W Grabarce damy sobie mniej więcej godzinę czasu wolnego, aby obejść teren klasztoru, kupić pamiątki oraz zajrzeć do kaplicy (otwarta od godz. 11:00, po zakończeniu mszy)
 
Po zwiedzaniu rozpoczniemy wycieczkę rowerową.
Trasa rowerowa: Grabarka – Mielnik – Niemirów. Przeprawa promowa Niemirów – Gnojno.
 
Z Grabarki skierujemy się na południowy -wschód, przez pola, łąki i lasy dojedziemy do niewielkiej miejscowości Mielnik.
Teren, po którym będziemy się poruszać będzie częściowo pagórkowato - falisty ze względu na polodowcowy charakter.
Na chwilę zatrzymamy się w Mielniku, aby zerknąć na cerkiew prawosławną oraz wejść na wzgórze zamkowe. Na przełomie XV i XVI wieku wznoszący się tu zamek był jedną z rezydencji królewskich, gościł tu m.in. król Kazimierz Jagiellończyk czy Zygmunt Stary. Obecnie jest to wspaniałe miejsce widokowe na dolinę rzeki Bug.
Po minięciu Mielnika będziemy jechać dalej na wschód, we wsi Niemirów leżącej niemalże na granicy z Białorusią przeprawimy się „promem” na drugą stronę rzeki.
 
Dalsza część trasy rowerowej: Gnojno – Zabuże – Buźka.
 
Po przeprawieniu się na drugą stronę Bugu będziemy kierować się w stronę zachodnią cały czas jadąc wzdłuż rzeki i mijając m.in. częściowo już nie funkcjonujące ośrodki wypoczynkowe oraz niewielkie wsie z typowymi dla Podlasia drewnianymi starymi zabudowaniami.
Jeżeli czas pozwoli możemy zrobić krótką przerwę na kawę lub uzupełnienie płynów w połowie drogi powrotnej, w klimatycznym hotelu/restauracji Dwór w Zabużu. Następnie dotrzemy do naszego gospodarstwa agroturystycznego we wsi Franopol gdzie po zakwaterowaniu zjemy obiadokolację i będziemy się integrować przy ognisku.
 
 
Dzień 2
 
Śniadanie, spakowanie bagaży do busa, przygotowanie rowerów i rozpoczęcie wycieczki rowerowej.
 
Trasa rowerowa: Franopol – Mężenin – Platerów – Czuchów – Rusków – Tokary – Korczew.
 
W Korczewi będzie czas wolny na zwiedzanie Pałacu i odpoczynek w restauracji w Kuźni Pałacowej
 
Pierwszy drewniany dwór w Korczewie należał do właścicieli tych ziem – rodu Korczewskich. Jednak czasy świetności dla tego miejsca nastały, gdy w 2 poł. XVIII wieku wieś zakupił Wiktoryn Kuczyński, bogaty kupiec zwany „królem Podlasia”. Zlecił on zaprojektowanie nowego murowanego dworu, jego potomkowie natomiast budowę oranżerii, pałacyku letniego zwanego Syberią oraz przearanżowanie okolicznego parku. Przez kolejne lata pałac był zamieszkiwany przez rodzinę Kuczyńskich i Ostrowskich, aż do czasu I wojny światowej, kiedy to niestety doznał ogromnych zniszczeń. Zaraz po ukończeniu remontu w 1939 roku, wybuchła II wojna światowa. Przez okolicę przetaczały się zarówno wojska niemieckie, jak i radzieckie, przez co ponownym zniszczeniom uległy pomieszczenia pałacowe, w tym biblioteka oraz galeria obrazów. Po wojnie pałac został upaństwowiony i stopniowo popadał w ruinę. W 1989 roku powróciły do ojczystego Korczewa właścicielki pałacu - Beata i Renata Ostrowskie. Odkupiły budynek za symboliczną kwotę i rozpoczęły jego remont. Obecnie pięknie odnowione wnętrza są stopniowo udostępnione do zwiedzania, częściowo zaś zaadoptowane na hotel i restaurację.
 
Przejazd do Drohiczyna, a po drodze czeka nas przeprawa promowa Drohiczyn – Bużyska.
 
W Drohiczynie załadujemy rowery na przyczepkę i udamy się na krótki spacer z wejściem na Wzgórze Zamkowe.
Drohiczyn to historyczna stolica Podlasia, która obfituje w zabytki. Są to przede wszystkim budynki sakralne – m.in. katedra drohiczyńska, klasztor sióstr benedyktynek ufundowany przez Wiktoryna Kuczyńskiego oraz cerkiew św. Mikołaja. Z punktu widokowego na drohiczyńskiej Górze Zamkowej rozciągają się piękne widoki na meandry Bugu.
 
O godz. 18:00 wyjazd z Drohiczyna i przejazd w kierunku Warszawy.
 
 
 
Cena obejmuje:
  • przejazd busem na trasie opisanej w programie
  • transport rowerów na przyczepie rowerowej
  • opiekę pilota podczas wycieczki
  • nocleg w agroturystyce w pokojach 2 i 4 osobowych - łazienki w pokojach lub na korytarzu
  • obiadokolację w postaci grilla: kiełbasa, kaszanka, grillowane warzywa, sałatka, pieczywo, sosy, pieczone ziemniaki,
  • napoje: kawa, herbata, woda, 1 piwo 0,5 litra na osobę. Uwaga – menu może ulec niewielkim zmianom
  • ognisko
  • ubezpieczenie NNW/ OC
 
Cena nie obejmuje:
  • dobrowolnej ofiary w cerkwi na Świętej Górze w Grabarce
  • ewentualnie biletów wstępu do Pałacu w Korczewie – 10 zł/osoba
  • opłaty za przeprawy promowe (cena do potwierdzenia – około 4 zł/osoba)
  • serwisu rowerowego i zamiennych części rowerowych
  • dodatkowych posiłków i napojów
 
Co zabrać:
  • sprawny rower i zapasową dętkę
  • kask rowerowy
  • rękawiczki rowerowe
  • okulary przeciwsłoneczne, krem do opalania
  • chustę do zakrycia ramion/nóg przy wejściu do cerkwi w Grabarce
  • kurtka/ peleryna przeciwdeszczowa
  • pieniądze w gotówce
  • minimum 1 dużą butelkę wody na drogę, kanapki/suchy prowiant
 
Zapisz się do newslettera
Home Zapisz się do naszego newslettera
Kontakt z nami
Mystictravel
ul. Sokołowska 9
01-142 Warszawa
woj. mazowieckie
NIP: 6251511824
ING Bank Śląski S.A. 15 1050 1025 1000 0092 8287 2853