Rowerem przez Dolinę Baryczy

Koszt: 0 zł
Brak wolnych miejsc

 

 
Termin wyjazdu: 20-21.06.2020r.
 
Lokalizacja: Park Krajobrazowy Dolina Baryczy. Pogranicze Dolnego Śl. i Wielkopolski
 
Zbiórka: 20.06.2020r. godz. 05:00 w Warszawie na Pl. Bankowym przy pomniku J. Słowackiego
 
Wyjazd: o godz. 05:30
 
Powrót: 21.06.2020r. ok godz. 23:00/23:30 do Warszawy na Pl. Bankowy 
 
Kategoria: wycieczka rowerowa
 
Trasy: trudność – łatwa, teren płaski, nawierzchnia: asfaltowa, szutrowa, drogi gruntowe, dzienny dystans ok. 50 km
 
Jeśli lubicie wypoczywać aktywnie, ale nie chcecie przemieszczać się w tłumie ludzi i gwarze, zapraszamy na wycieczkę po zacisznej Dolinie Baryczy…
Ten rejon słynie z największego kompleksu stawów hodowlanych zbudowanych w oparciu o rzekę Barycz. Jej czysta woda idealnie nadaje się do hodowli jednych z najlepszych karpi w tej części Europy.

Stawy Milickie to również raj dla wszystkich, którzy lubią naturę, ponieważ miejsce to jest ostoją dla wielu gatunków ptaków, czyniąc go idealną destynacją do Birdwatchingu.
 
Dolina Baryczy i Rezerwat Stawy Milickie – są najważniejszą atrakcją wycieczki, to przyrodniczy kąsek dla spragnionych dzikiej przyrody. Dolina Baryczy jest objęta ochroną parku krajobrazowego, należy do sieci ekosystemów Living Lakes (prestiżowa lista kilku „żyjących jezior” na świecie) – jest siedliskiem dla ptactwa wodnego i błotnego z uwagi na ogromny obszar ponad 285 stawów hodowlanych, które istnieją tu od XIII wieku. W licznych rezerwatach występuje ponad dwie trzecie ptactwa całej Polski, w tym 166 gatunków ma tu swoje tereny lęgowe. Ptaki takie jak żuraw, łabędź niemy, gęsi i gęgawy, orlik krzykliwy i bielik można obserwować na licznych czatowniach oraz wieżach widokowych.
 
Obowiązkowo należy zabrać lornetkę. Wybraliśmy dla Was najlepsze terminy do obserwacji ptaków! Trasa wiodąca ścieżkami wzdłuż stawów, po groblach roztoczy przed Wami spektakularne widoki na okolicę i ptactwo. Dolina Baryczy to także raj dla cyklistów, który oferuje mnogość ścieżek rowerowych i miejsc odpoczynku.
 
 
Dzień 1
 
Pałac Hatzfeldów, ruina po rewitalizacji. Żmigród – Zespół Pałacowo-Parkowy – odwiedzimy ruiny barokowej rezydencji rodziny von Hatzfeldt, która była od połowy XVII wieku do zakończenia II wojny światowej właścicielami posiadłości, a także gotycką wieżę mieszkalną z XVI wieku.

Muzeum Tradycji Rybactwa – to niewielki skansen pokazujący długą tradycję rybołówstwa na Stawach Milickich. Zorganizowaną gospodarkę połowów rozpoczęli Cystersi, którzy osiedlili się w Dolinie Baryczy w XIII wieku. Przez wieki stworzono i udoskonalano tu system zróżnicowanych stawów, kanałów, jazów, przepustów i grobli oraz opracowano optymalne warunki dla rozwoju ryb. Pod tym względem obszar ten stanowi również unikatowy zabytek techniki.
 
Gospoda 8 ryb Stawy Milickie. Jednak miejsce to nie jest zwykłym muzeum świadczącym o historii tego obszaru. Jest to część wyjątkowego kompleksu turystyczno – edukacyjnego Stawy Milickie. Właściciele, urządzając tu eleganckie obiekty, zapraszają na chwile relaksu, ale także edukują oraz dbają o zachowanie tradycji i dalszy zrównoważony rozwój bogactwa Doliny Baryczy. Poza muzeum i hotelem jest tu wiele innych atrakcji, takich jak stawy pokazowe, zwierzyniec, łowiska, ścieżka zmysłów, które odwiedzimy na naszej trasie.
 
Nie zabrakło tu również miejsca na skosztowanie wielu gatunków ryb słodkowodnych, m. in. tutejszego specjału – karpia milickiego w Gospodzie 8 ryb, w której planujemy lunch.
 
Dzień 2
 
Sułów – wieś, w której zachował się układ urbanistyczny z XIV wieku, w tym kamienica na pochyłym rynku o niskiej zabudowie, w której nocował Juliusz Słowacki, budynki szachulcowe: spichlerz oraz kościół św. Piotra i Pawła z XVIII wieku. Jest tu również zespół pałacowy rodu Burghausów, z drugiej połowy XVII w. w stylu barokowym.
 
Atrakcją jest także szlak dawnej kolejki wąskotorowej, która kursowała tu w czasach powojennych. Od lat 90 na trasie kolei można poruszać się ścieżką rowerową, z której skorzystamy. Poland Milicz - Grace Church
 
Milicz – to niewielkie miasteczko w samym sercu Doliny Baryczy, w którym zobaczycie takie zabytki jak klasycystyczny Pałac Malzanów z końca wieku XVIII wraz z parkiem pałacowym, ruiny zamku książąt oleśnickich z XIV wieku oraz poewangelicki kościół łaski Św. Andrzeja Boboli, konstrukcji szachulcowej.
 
  
 
 
 
Cena zawiera:
 
 • przejazd busem na całej trasie
 • przewóz rowerów na specjalnej przyczepie rowerowej
 • obiadokolację w sobotę
 • śniadanie w niedzielę
 • nocleg w oryginalnym pensjonacie urządzonym w starym młynie w pokojach 2 i 3 osobowych
 • opiekę pilota podczas wyprawy
 • ubezpieczenie NNW/OC
 
Cena nie zawiera:
 
 • dodatkowych posiłków w ciągu dni w trakcie wycieczki;
 • ewentualnych biletów wstępu do odwiedzanych obiektów
 
Co zabrać:
 
 • sprawny rower
 • zapasową dętkę odpowiednią do rozmiaru koła
 • zapas dobrego humoru
 • kurtkę/pelerynę przeciwdeszczową
 • środek na komary
 • odpowiedni zapas wody, przekąski czy energetyczne batoniki
 
Pilotem i opiekunem grupy jest Bartosz Kowalski
 
Zapisz się do naszego newslettera
Home Zapisz się do naszego newslettera
Kontakt z nami
Mystictravel
ul. Sokołowska 9
01-142 Warszawa
Millenium Bank 43 1160 2202 0000 0004 5286 7907
Wykonanie strony WWW: Devilart