Rowerem przez Dolinę Baryczy

Koszt: 390 zł
Brak wolnych miejsc

Lokalizacja: Park Krajobrazowy Dolina Baryczy. Pogranicze Dolnego Śl. i Wielkopolski
 
Zbiórka: 25.06.2022r. godz. 05:15 w Warszawie na Pl. Bankowym przy pomniku J. Słowackiego
 
Wyjazd: o godz. 06:00 czas na załadowanie rowerów
 
Powrót: 26.06.2022r. ok godz. 23:00/23:30 do Warszawy na Pl. Bankowy 
 
Kategoria: letnia wycieczka rowerowa 
 
Trasy: trudność – łatwa, teren płaski, nawierzchnia: asfaltowa, szutrowa, drogi gruntowe.
 
Dzienny dystans ok. 50 km.
 
Jeździmy na lekko. Na trasę zabieramy tylko to co potrzebne, a cały bagaż rozpakujemy na koniec dnia
 
Jeśli lubicie wypoczywać aktywnie, ale nie chcecie przemieszczać się w tłumie ludzi i gwarze, zapraszamy na wycieczkę po zacisznej Dolinie Baryczy…
Ten rejon słynie z największego kompleksu stawów hodowlanych zbudowanych w oparciu o rzekę Barycz. Jej czysta woda idealnie nadaje się do hodowli jednych z najlepszych karpi w tej części Europy.

Stawy Milickie to również raj dla wszystkich, którzy lubią naturę, ponieważ miejsce to jest ostoją dla wielu gatunków ptaków, czyniąc go idealną destynacją do Birdwatchingu.
 
Dolina Baryczy i Rezerwat Stawy Milickie – są najważniejszą atrakcją wycieczki, to przyrodniczy kąsek dla spragnionych dzikiej przyrody. Dolina Baryczy jest objęta ochroną parku krajobrazowego, należy do sieci ekosystemów Living Lakes (prestiżowa lista kilku „żyjących jezior” na świecie) – jest siedliskiem dla ptactwa wodnego i błotnego z uwagi na ogromny obszar ponad 285 stawów hodowlanych, które istnieją tu od XIII wieku. W licznych rezerwatach występuje ponad dwie trzecie ptactwa całej Polski, w tym 166 gatunków ma tu swoje tereny lęgowe. Ptaki takie jak żuraw, łabędź niemy, gęsi i gęgawy, orlik krzykliwy i bielik można obserwować na licznych czatowniach oraz wieżach widokowych.
 
Trasa wiodąca ścieżkami wzdłuż stawów, po groblach roztoczy przed Wami spektakularne widoki na okolicę.
Dolina Baryczy to także raj dla cyklistów, który oferuje mnogość ścieżek rowerowych i miejsc odpoczynku.
 
 
Dzień 1
 
Pałac Hatzfeldów, ruina po rewitalizacji. Żmigród – Zespół Pałacowo-Parkowy – odwiedzimy ruiny barokowej rezydencji rodziny von Hatzfeldt, która była od połowy XVII wieku do zakończenia II wojny światowej właścicielami posiadłości, a także gotycką wieżę mieszkalną z XVI wieku.

Muzeum Tradycji Rybactwa – to niewielki skansen pokazujący długą tradycję rybołówstwa na Stawach Milickich. Zorganizowaną gospodarkę połowów rozpoczęli Cystersi, którzy osiedlili się w Dolinie Baryczy w XIII wieku. Przez wieki stworzono i udoskonalano tu system zróżnicowanych stawów, kanałów, jazów, przepustów i grobli oraz opracowano optymalne warunki dla rozwoju ryb. Pod tym względem obszar ten stanowi również unikatowy zabytek techniki.
 
Gospoda 8 ryb Stawy Milickie. Jednak miejsce to nie jest zwykłym muzeum świadczącym o historii tego obszaru. Jest to część wyjątkowego kompleksu turystyczno – edukacyjnego Stawy Milickie. Właściciele, urządzając tu eleganckie obiekty, zapraszają na chwile relaksu, ale także edukują oraz dbają o zachowanie tradycji i dalszy zrównoważony rozwój bogactwa Doliny Baryczy. Poza muzeum i hotelem jest tu wiele innych atrakcji, takich jak stawy pokazowe, zwierzyniec, łowiska, ścieżka zmysłów, które odwiedzimy na naszej trasie.
 
Nie zabrakło tu również miejsca na skosztowanie wielu gatunków ryb słodkowodnych, m. in. tutejszego specjału – karpia milickiego w Gospodzie 8 ryb, w której planujemy lunch.
 
Dzień 2
 
Sułów – wieś, w której zachował się układ urbanistyczny z XIV wieku, w tym kamienica na pochyłym rynku o niskiej zabudowie, w której nocował Juliusz Słowacki, budynki szachulcowe: spichlerz oraz kościół św. Piotra i Pawła z XVIII wieku. Jest tu również zespół pałacowy rodu Burghausów, z drugiej połowy XVII w. w stylu barokowym.
 
Atrakcją jest także szlak dawnej kolejki wąskotorowej, która kursowała tu w czasach powojennych. Od lat 90 na trasie kolei można poruszać się ścieżką rowerową, z której skorzystamy. Poland Milicz - Grace Church
 
Milicz – to niewielkie miasteczko w samym sercu Doliny Baryczy, w którym zobaczycie takie zabytki jak klasycystyczny Pałac Malzanów z końca wieku XVIII wraz z parkiem pałacowym, ruiny zamku książąt oleśnickich z XIV wieku oraz poewangelicki kościół łaski Św. Andrzeja Boboli, konstrukcji szachulcowej.
 
  
 
 
 
Cena zawiera:
 
 • przejazdy busem lub autokarem 
 • przewóz rowerów na przyczepie rowerowej
 • obiadokolację w sobotę
 • śniadanie w niedzielę
 • nocleg w pokojach 2 i 3 osobowych z łazienkami
 • opiekę pilota
 • ubezpieczenie NNW
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie zawiera:
 
 • dodatkowych posiłków w ciągu dni w trakcie wycieczki;
 • ewentualnych biletów wstępu do odwiedzanych obiektów.

 

Niezbędnik rowerzysty;

 

 • sprawny rower z oświetleniem 
 • kask nie jest obowiązkowy, ale dla własnego bezpieczeństwa lepiej go mieć
 • obowiązkowo należy mieć zapasową dętkę lub łatki
 • odpowiedni zapas jedzenia i picia - kanapki, bakalie, energetyczne batoniki
 • kurtka/peleryna przeciwdeszczowa może się przydać

Zapisz się do naszego newslettera
Home Zapisz się do naszego newslettera
Kontakt z nami
Mystictravel
ul. Sokołowska 9
01-142 Warszawa
woj. mazowieckie
NIP: 6251511824
ING Bank Śląski S.A. 15 1050 1025 1000 0092 8287 2853