Niedziela Palmowa na Kurpiach

Koszt: 116 zł
Są wolne miejsca

Termin wyjazdu 5.04.2020r.

Lokalizacja: Łyse - Kurpie

Zbiórka: 5.04.2020r. o godz. 7:15 w Warszawie na Pl. Bankowym, wyjazd o godz. 7:30

Powrót: 5.04.2020r. ok godz. 20:00 do Warszawy na Pl. Bankowy.

 
KATEGORIA – jednodniowa wycieczka w klimatach ludowych.
 
 
Zapraszamy na wycieczkę podczas której weźmiemy udział w najpiękniejszych w Polsce uroczystościach związanych z Niedzielą Palmową.
 
We wsi Łyse położonej w sercu kurpiowskiej Puszczy Zielonej od wielu lat odbywa się konkurs na najstrojniejszą i najbarwniejszą Palmę Wielkanocną. Palmy, których wysokość dochodzi do 5-6 metrów wykonywane są z naturalnej roślinności tj. pędów młodej sosny lub leszczyny i ozdobione kwiatami z bibuły oraz kolorowymi wstążkami.
 
Można je podziwiać podczas procesji, a potem prezentowane są w zabytkowym drewnianym kościele św. Anny. Całemu wydarzeniu towarzyszą występy zespołów folklorystycznych oraz kiermasz sztuki ludowej. Te osoby, które zgłodniały będą mogły spróbować licznych wyrobów i potraw regionalnych przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich oraz okoliczne gospodarstwa agroturystyczne.
 
 
 
Po uroczystościach w Łysych skierujemy się w stronę Nowogrodu, gdzie zwiedzimy najstarszy w Polsce skansen pięknie położony na wysokiej skarpie, w miejscu gdzie rzeka Pisa wpada do Narwi.
 
Kurpiowski park etnograficzny w Nowogrodzie został założony w 1927 roku przez rodowitego Kurpia Adama Chętnika. Zbiory liczące wówczas 3000 eksponatów pochodziły głównie z terenów Kurpiowskiej Puszczy Zielonej.
 
W czasie II wojny światowej skansen został niestety bardzo zniszczony, jednak już od lat 50—tych zaczęto sukcesywnie sprowadzać tu nowe obiekty oraz powiększać teren muzeum.
 
Obecnie na terenie skansenu znajdują się 23 budynki mieszkalno-gospodarcze, w tym w pełni wyposażone zagrody puszczańskie otoczone ogródkami, spichlerze, kuźnie, wiatraki, kapliczki i barcie. Po zobaczeniu skansenu będzie chwila czasu wolnego na zakup pamiątek lub kawę/piwo w pobliskiej karczmie.
 
Zapraszamy każdego – osoby dorosłe, jak i rodziny z dziećmi na kolorową Niedzielę Palmową na Kurpiach
 
 
 
Program wycieczki:
 
 • zbiórka na Pl. Bankowym w Warszawa
 • wyjazd z Warszawy w kierunku wsi Łyse
 • przyjazd do Łysych, dla osób chętnych możliwość uczestniczenia we Mszy o godz. 11:00, czas wolny na podziwianie palm wielkanocnych, oglądanie występów zespołów ludowych oraz zakupy na kiermaszu
 • wyjazd z Łysych do Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie, zwiedzanie skansenu oraz czas wolny na spacer, podziwianie widoków i robienie zdjęć.
 • Powrót do Warszawy

Pilotem i opiekunem grupy jest Magda

 

 

Koszt wycieczki 116 zł

 
Cena obejmuje:
 
 • przejazd autokarem lub busem na trasie opisanej w programie
 • opiekę pilota/przewodnika podczas całej wycieczki
 
Cena nie obejmuje:
 
 • własnych wydatków oraz posiłków
 • biletów wstępu do Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie, zwiedzanie z przewodnikiem -11 zł/osoba
 
Co zabrać ze sobą:
 
 • wygodne obuwie
 • aparat fotograficzny
 • pieniądze w gotówce (przydadzą się podczas zakupów na kiermaszu)
 
Uwaga. Podany program jest orientacyjny i może ulec nieznacznym zmianom. Dokładne godziny przejazdów poda pilot podczas wycieczki. 

 

Zapisz się do naszego newslettera
Home Zapisz się do naszego newslettera
Kontakt z nami
Mystictravel
ul. Sokołowska 9
01-142 Warszawa
woj. mazowieckie
NIP: 6251511824
ING Bank Śląski S.A. 15 1050 1025 1000 0092 8287 2853