Gorce z Turbaczem i Wołochami

Koszt: 395 zł
Brak wolnych miejsc

 
Termin wyjazdu 25-27.09.2020r.   
 
 Lokalizacja: Beskid Zachodni
 
 Zbiórka: 25.09.2020r. o godz. 18:00 na Pl. Bankowym, wyjazd 18:15
 
 Powrót:  27.09.2020r. ok 00:00
 
 
KATEGORIA weekendowa wycieczka górska bez męczącego całonocnego przejazdu z dwoma noclegami w pensjonacie.
 
W pierwszy jesienny weekend zapraszamy na wycieczkę w góry. Oprócz wędrówek górskich po pięknych widokowych szlakach poznamy kulturę Wołochów i zamieszkamy we wsi w której kiedyś mieszkali zbójnicy. 
 
Już dziś zapisz się na ten niezwykły jesienny weekend. 
 
 
Dzień 1
 
 
Trasa ok. 22 km, 8 godz. z postojami i przerwą w schronisku na Turbaczu
 
 
Ostrowsko – Bukowina Waksmundzka 1103 m – Polana Rusnakowa - Turbacz 1310 m – Kiczora 1282 m– Ochotnica Górna
 
Suma podejść: 1053 m , Suma zejść: 713 m
 
Wędrówkę rozpoczniemy w Ostrowsku i poprzez widokową Bukowinę Waksmundzką, niebanalny szczyt słynący z rozległych widoków, nie tylko na Tatry, ale także na bliższe otoczenie źródłowej części doliny Łopusznej (na wschód) z Wysznią, polaną Jankówki, Kiczorą (1282 m n.p.m.), Halą Długą oraz na północ na zalesioną kopułę Turbacza (1310 m n.p.m.) z wystającym dachem schroniska.
 
Na dalszych planach widoczne są wierzchołki Pasma Lubania i Pieniny Spiskie.
W drodze na Turbacz, na Polanie Rusnakowej, zobaczymy Kaplicę Papieską owianą wieloma tajemnicami.
 
Tajemnicze jest je pochodzenie jak i sposób budowy kaplicy, opowiadał nam o tym pewien znajomy góral.
 
Dalej prosta droga prowadzi na najwyższy szczyt Gorców Turbacz 1310 m.n.p.m., będący trzecim co do wysokości szczytem w polskich Beskidach (Babia Góra 1725 m i Tarnica w Bieszczadach 1346 m).
 
Wycieczkę zakończymy w Ochotnicy Górnej.
 
 
Dzień 2
 
 
Ochotnica Górna – Szlakiem Wołoskim na Magurki (1101 m) z wieżą widokową – miejsce katastrofy samolotu Liberator na Pańskiej Przehybce – Dolina Potoku – Ochotnica Górna
 
Trasa ok. 19 km, czas przejścia z przerwami ok. 6 -7 godz.

Suma podejść: 519


Wędrówkę rozpoczniemy w Ochtonicy, najdłuższej wsi w Polsce. Jej długość to 20 km, zamieszkaną kiedyś przez zbójników. Mieli tam swoją kryjówkę, gdyż położona wśród gór wioska była niedostępna dla innych.
 
Początek istnienia wsi Ochotnica – najstarszej wołoskiej wsi – datuje się na 1416 r., kiedy to Dawid Wołoch otrzymał od króla Władysława Jagiełły przywilej lokacyjny. Natomiast ludność przybyłą tutaj z południa Europy nazywano Wołochami. Osady lokowano na prawie wołoskim. Powstawały one na tzw. „surowym korzeniu”.
 
Wołosi – nawykli do życia w terenach górskich, słabiej nadających się do uprawy roli – świetnie sobie w takich warunkach radzili. Karczowali lokalne lasy, na miejscu których powstawały następnie polany. Ze swoimi panami rozliczali się w naturze – najczęściej w serach, owcach i świniach. Udając się na Magurki poznamy kulturę Wołochów. Pod pojęciem ‚kultury wołoskiej’ można rozumieć kulturę Karpat w całej swej wielobarwności i bogactwie.
 
Pomysł na Szlak Kultury Wołoskiej zrodził się w Ochotnicy i to właśnie tutaj zespół dawnych terenów pasterskich, rolnych i osadniczych w masywach gór ją otaczających jest jednym z najbogatszych w skali kraju – pod względem czytelności i jakości krajobrazowej spuścizny archaicznej gospodarki, bazującej na dawnych tradycjach i zwyczajach wołoskich.
 
Podążymy ich szlakiem udając się na Magurki, szczyt z którego rozciągają się piękne widoki na Gorce. Udając się dalej docieramy do miejsca katastrofy bombowca. Dnia 18 grudnia 1944 roku pod przełęczą Pańska Przechybka, rozbił się ciężki amerykański bombowiec typu B-24 J Liberator. r. Do dzisiaj w Gorcach znajduje się wrak tego samolotu.
 
 
Cena zawiera:
  • przejazd autokarem 
  • 2 x nocleg w pensjonacie  w pokojach 2, 3, 4 i 5 osobowych z łazienkami
  • 2 x śniadanie
  • 1 x sobotnią obiadokolację
  • wieczorne korzystanie z bani a jeśli pogoda pozwoli również z basenu
  • opiekę pilota
  • opiekę licencjonowanego przewodnika
  • ubezpieczenie NNW 
 
 
Cena nie obejmuje:
  • dodatkowych posiłków
 
 
 
 
Zapisz się do naszego newslettera
Home Zapisz się do naszego newslettera
Kontakt z nami
Mystictravel
ul. Sokołowska 9
01-142 Warszawa
woj. mazowieckie
NIP: 6251511824
ING Bank Śląski S.A. 15 1050 1025 1000 0092 8287 2853