Beskid Niski-wokół Beskidzkich Uzdrowisk

Koszt: 175 zł
Brak wolnych miejsc

 

TERMIN WYJAZDU 16-18.04.2021 
 
Lokalizacja: Beskid Niski – Rymanów Zdrój, Iwonicz Zdrój 
 
Zbiórka: 16.04.2021r. o godz.23:45 na Pl. Bankowym, wyjazd o godz. 00:00
 
Powrót: 18.04.2021r. ok godz. 00:30
 
Kategoria: trekking - górska wycieczka jednodniowa. Wyjeżdżamy z piątku na sobotę i wracamy z soboty na niedzielę.
 
Wokół Beskidzkich Uzdrowisk: po zdrowie i urodę do Rymanowa i Iwonicza Zdroju
Jedziemy Bliżej Raju.
 
Wymagana średnia kondycja ze względu na ilość km do przejścia. 
 
Beskid Niski - Kraina Łagodności a jednocześnie najdziksze góry w Polsce. To pasmo górskie, które oczaruje Was niezwykle malowniczymi dolinami, łagodnie opadającymi grzbietami górskimi i wspaniałymi widokami. Widoki w Beskidzie Niskim? – zapyta ktoś. Tak. My znamy takie miejsca. Zapraszamy do odwiedzenia Rymanowa Zdroju i Iwonicza Zdroju oraz jego okolic. 
 
Rymanów Zdrój: podgórskie uzdrowisko na północnym skraju Beskidu Niskiego, 4 km na południe od Rymanowa położone w malowniczej dolinie Taboru, wśród gór zwanych Wzgórzami Rymanowskimi. Uzdrowisko leży na pograniczu dwóch różniących się krajobrazowo mezoregionów karpackich: Beskidu Niskiego i Pogórza Bukowskiego, w dolinie rzeki Tabor i jej prawego dopływu - Czarnego Potoku, na wysokości od 360 do 390 m n.p.m.. Na północ od Rymanowa Zdroju ciągną się Doły Jasielsko - Sanockie, w tej części określane jako Kotlina Krośnieńska.
Źródła mineralne odkryto tu w 1876 r. Ujęto je w trzy zdroje, nadając im nazwy: Klaudia, Tytus i Celestyna. Uzdrowisko rozpoczęło oficjalną działalność w 1881 roku. Staraniem Rodziny Potockich – ówczesnych właścicieli dóbr rymanowskich - wybudowano pierwsze wille dla gości, dom zdrojowy, dworzec gościnny oraz utwardzono drogę z Rymanowa. Pod koniec XIX w. na kurację do Rymanowa-Zdroju mogło przyjechać ponad 1000 osób. W tym okresie wybudowano wiele pensjonatów dla gości, z których część przetrwała do dnia dzisiejszego. Na uwagę zasługują wille: „Pod MatkąBoską” (obecnie „Maria”), „Opatrzność”, „Gołąbek”, „Biały Orzeł” oraz inne. 
Iwonicz   Zdrój: położony malowniczo wśród wzniesień porośniętych zielonymi lasami jodłowo – bukowymi. Posiada bogate złoża wód leczniczych oraz klimat o potwierdzonych właściwościach leczniczych.
Iwonicz Zdrój jest największym i najstarszym uzdrowiskiem w województwie podkarpackim, od lat przyciąga uwagę kuracjuszy nie tylko z Polski, ale i z całej Europy.
Lecznicze walory występujących tutaj wód mineralnych opisał już w 1578 roku Wojciech Oczko, nadworny medyk Stefana Batorego. Wtedy też zaczęto zwracać uwagę na doskonały klimat uzdrowiska.

Dynamiczny rozwój, który nastąpił w XIX wieku, zawdzięcza Iwonicz swoim właścicielom – hrabiom Załuskim, którzy budując w pięknym parku pierwszy zakład kąpielowy i pensjonaty nadali mu charakter europejskiego kurortu. W dwudziestoleciu międzywojennym Iwonicz stał się bardzo popularny wśród bywalców „wód” i taki pozostał do dziś.
 
 
Program:
 
 
Przejście na trasie:

Rymanów Zdrój (360 m) – Wołtuszowa – Dział (668 m) – Wisłoczek z Beskidzką Niagarą (360 m) – Dział (668 m) – Wołtuszowa - Ścieżka Łemka– Rymanów Zdrój (360 m)
 
Do przejścia ok. 20 km   
       
Czas przejścia: ok. 6,5 godzin + przerwa  w Wisłoczku

Suma podejść: 620

Suma zejść: 620

Stopień trudności: łatwy
 
Naszą wycieczkę rozpoczniemy od spaceru po deptaku Rymanowa Zdroju, gdzie poznamy dawnych właścicieli uzdrowiska oraz samego Żabiego Króla, którego królestwo zwiedziliśmy dzień wcześniej.
Przez Zbójnicką Polanę, gdzie czeka na nas zbójnicka ferajna wraz Hanką, jedyną kobietą w bandzie, co podobno potężne cycki miała i potrafiła tym powalić chłopa. Ale spokojnie. Dobry Czarownik przemienił całą ferajnę, łącznie z Kachną w wyrzeźbione drzewa.
 
Szlakiem kurierów beskidzkich, nazywanym Jaga Kora udamy się do Wołtuszowej nad Rymanowem, gdzie znajdziemy ślady dawnej łemkowskiej wsi Wołtuszowa. To jedno z tych miejsc w Beskidzie Niskim, gdzie kiedyś mieszkali, kochali się, kłócili i ubijali swoje interesy Rusini, Polacy i Żydzi. I każdy miał tam swoje miejsce. Wołtuszowa to dziś nieistniejąca wieś.
Przez Dział udamy się do Wisłoczka, gdzie zobaczymy prawdziwą Beskidzką Niagarę. Wrócimy przez Dział i Wołtuszową zwiedzając po drodze Ścieżkę Łemka, czyli zobaczymy podmurówki domów, starego żurawia, czyli miejsca, gdzie kiedyś mieszkali Łemkowie.
Naszą wycieczkę zakończymy w Rymanowej Zdroju.
 
Cena zawiera:
  • przejazdy autokarem 
  • opiekę licencjonowanego przewodnika
  • opiekę pilota
  • trekking po ciekawych szlakach
  • sporo wiedzy o regionie
  • ubezpieczenie NNW
  • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie zwiera: 
 
  • posiłków
 
 Co zabrać:
  • ubiór adekwatny do warunków pogodowych
  • wygodne buty
  • plecak, a w nim prowiant na całą wycieczkę, wodę i termos z ciepłą herbatą
  • czołówka lub latarka może się przydać
  • kijki trekkingowe pomocne przy chodzeniu
  • kocyk i poduszkę aby wygodnie drzemać podczas podróży w autokarze.
  • naładowany powerbank (jeśli masz)
 Wycieczkę prowadzi przewodnik Beskidzki Agnieszka Kozyra 
 

 

Zapisz się do newslettera
Home Zapisz się do naszego newslettera
Kontakt z nami
Mystictravel
ul. Sokołowska 9
01-142 Warszawa
woj. mazowieckie
NIP: 6251511824
ING Bank Śląski S.A. 15 1050 1025 1000 0092 8287 2853