Mystictravel
Home Oferta O nas Newsletter Archiwum Kontakt

Bory Tucholskie - spływ Brdą

 

 

  TERMIN WYJAZDU  11-12.08.2018r

 

 Zbiorka: 11.08.2018r. o godz.05:45 na Pl.Bankowym, wyjazd o godz. 06:00

 Powrót:  12.08.2018r. ok godz. 22:00/23:00 

 

 Już dziś zarezerwuj ten weekend 

 

 Zgłoszenia:


 

Zapraszamy do zgłoszeń mailowych klikając w zakładkę Zapisz się  na dole ogłoszenia

 

 

KATEGORIA - aktywna wycieczka - spływ kajakowy. 


Dla kogo? Dla każdego miłośnika spływów. Rzeka dość łatwa, ale nie nudna

 

Bory Tucholskie to drugi co do wielkości kompleks leśny w Polsce. Jest to kraina o unikalnych walorach przyrodniczych i niepowtarzalnym pięknie krajobrazu. To  królestwo niebieskich strug i jezior, zielonych borów i lasów, urzekających swą potęgą i majestatem.  

Dużą atrakcją turystyczną jest rzeka Brda, która tworzy wraz z dopływami malowniczy szlak kajakowy, uznawany za jeden z ciekawszych i najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce i Europie. Królowa Borowiackich Rzek, jak zwą Brdę, jest prawdziwą wodostradą. Długa, wygodna do przepłynięcia, doskonale oznakowana, ma dwie wielkie zalety – wiele jezior na szlaku i nieprzebrane lasy, które towarzyszą jej na całym biegu.  Dno rzeki jest twarde, żwirowe, na długich odcinkach słabo zarośnięte.  Brda płynie wśród sosnowych lasów Borów Tucholskich, stopniowo pogłębiającą się doliną, tworząc w okolicy Tucholi malowniczy przełom z licznymi bystrzami. Przełom ten, zwanym Piekiełkiem, stanowi rezerwat przyrody. Brda swym biegiem wyżłobiła w glebie malownicze doliny i potworzyła piękne zakola, a znajdujące się w korycie rzeki głazy tworzą kamienne progi i kaskady.

W 300-letnim bukowym lesie, stanowiącym rezerwat przyrody, mieści się kilkaset gniazd kormoranów i czapli. 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Dzień1
 
Mylof - Brda - 19 km

Trasa bardzo urozmaicona. Możemy tutaj liczyć na piękne widoki, ciszę i spokój, ponieważ przepływać będziemy przez Zaborski Park Krajobrazowy i Park Narodowy Bory Tucholskie. Początkowy odcinek trasy jest spokojny, kolejny etap spływu umożliwia nabranie wprawy w manewrowaniu, rzeka przyspiesza, pojawiają się zwalone drzewa. Mijamy zabudowania osad Konigórtek i Konigórt oraz most kolejowy, pod którym trzeba uważać na kamienne bystrze. Brda przepływa przez tereny Tucholskiego Parku Krajobrazowego gdzie lasy stanowią dużą powierzchnię. Przepływamy przez miejscowość Rytel gdzie można uzupełnić zapasy.Dalej rzeka ma szybszy nurt póżniej rzeka płynie spokojnie szerokim korytem.  Trasę spływu kończymy w naszym miejscu noclegowym gdzie czeka nas kolacja i dalsza integracja przy muzyce. 

 
 

Dzień 2  

 
Brda - Gołąbek -19 km
 
Po śniadnaiu dalszy ciąg naszego spływu kajakowego. Czeka nas niemęczący etap. Rzeka prawie cały czas przyjemnie niesie możemy więc cicho i spokojnie płynąć przez dziewicze lasy Tucholskiego Parku Krajobrazowego. Brzegi rzeki wysokie, zalesione, widoki piękne. Po drodze miejsca do odpoczynku, karczma, sklep, bar. W nurcie nie ma wielu przeszkód, lecz zdarzają się leżące w korycie drzewa.  Następnie Brda płynie w wąskiej dolinie z łagodnymi meandrami i dopływa do Woziwody, w której zlokalizowane jest pole biwakowe i  ścieżka przyrodniczo-leśna. Od tego momentu rzeka ma charakter górski – nurt jest szybszy, przed nami liczne bystrza oraz zwalone drzewa. Najbliższe kilometry to teren zupełnie pozbawiony domostw. Rzeka wije się dnem wąskiej doliny, nad ostrymi zakrętami dominują wysokie skarpy. Kolejny dopływ rzeki – Bielska Struga – wpada z lewej strony, od tego miejsca dolina coraz bardziej się rozszerza, a rzeka silnie meandruje. Tuż za ostatnim zakrętem wyłania się leśne pole biwakowe Gołąbek. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Niezbędnik kajakarza
 • Na każdą, nawet krótką wycieczkę należy zabrać ze sobą odpowiedni zapas jedzenia i picia. Kanapki, bakalie i  energetyczne batoniki
 • Ochronę przed słońcem –krem z filtrem, nakrycie głowy
 • Wodoszczelne worki lub grube worki na śmieci na rzeczy wożone w kajaku
 • Obuwie do kajaka, które można zamoczyć, przyda się strój kąpielowy
 • Kurtka/peleryna przeciwdeszczowa na wypadek deszczu
 • Środek na komary
 
Koszt wycieczki  320 zł
 
Cena obejmuje
 • przejazd komfortowym busem 
 • wynajem 2 os. kajaków na 2 dni spływu, wiosła, kamizelki ratunkowe
 • transport kajaków na start oraz po zakończeniu spływu
 • kolację 
 • nocleg w pensjonacje w pokojach 2 i 3  osobowych 
 • śniadanie w formie bufetu szwedzkiego w niedzielę w miejscu noclegu,
 • opiekę dwóch pilotów 
 • ubezpieczenie NNW
Cena nie obejmuje
 • dodatkowych posiłków w ciągu dni w trakcie wycieczki

Zapisz się
© 2018 Mystic Travel | Polityka Prywatności
Wykonanie strony WWW - Devilart