Białowieski rowerowy Szlak Transgraniczny Polska-Białoruś

Koszt: 0 zł
Brak wolnych miejsc

Termin wyjazdu: 18-19.05.2019r.

Zbiórka: 18.05.2019r. o godz 5:30 w Warszawie na Pl. Bankowym, wyjazd 6:00 - czas na załadowanie rowerów

Powrót:  19.05.2018r. ok 23:00 w zależności od warunków na drodze

 Z ostatatniej chwili !!! Jeszcze możesz z nami jechać :) Zwolniły się 3  miejsca na tą wycieczkę!

Aby wjechać do Białorusi warunkiem koniecznym jest posiadanie ważnego paszportu. 

Do załatwienia ubezpieczenia i specjalnych przepustek pozwalających poruszać się po terenie Białorusi potrzebny będzie skan lub zdjęcie pierwszej strony paszportu każdego uczestnika! Po zapisaniu się na wycieczkę należy przesłać je do nas w zgłoszeniu lub w oddzielnym mailu!

KATEGORIA - aktywna wycieczka rowerowa dla wytrwałych ok 120 km w dwa dni. Trasa łatwa  dla osób o średniej kondycji. Tempo spokojne. Nastawiamy się na podziwianie otaczającej nas przyrody a nie na gonitwę. 

Puszcza Białowieska to symbol polskiej przyrody. Jest najlepiej zachowanym lasem nizinnym w Europie. Obfituje w unikatowe gatunki zwierząt i roślin. Jej znakiem rozpoznawczym jest żubr i kilkusetletnie dęby.


Najlepszym środkiem lokomocji na trasach turystycznych Puszczy Białowieskiej jest rower.

 

Cudowne trasy, przepiękne widoki, niezapomniane wrażenia, to pozostanie Ci w pamięci na długo.

 

 

Dzień 1

 

 

W godzinach porannych dojedziemy do Białowieży skąd rozpoczniemy naszą całodzienną wycieczkę rowerową po stronie polskiej.

 

Do przejechania mamy ok 60 km. Trasa łatwa, wiedzie po prostych drogach asfaltowych i leśnych 

Wycieczkę rowerową rozpoczynamy od Białowieskiego Szlaku Transgranicznego, który spina Puszczę Białowieską po obu stronach granicy. To wyjątkowa trasa – łączy w sobie piękno przyrody, zabytki historyczne i wielokulturowy charakter regionu, o którym przypomina bliskie sąsiedztwo prawosławnych i katolickich świątyń oraz unikatowa architektura drewnianych domostw. Po stronie polskiej szlak prowadzi przez stare, urokliwe miejscowości osadzone na tle Puszczy Białowieskiej. Trasa szlaku wiedzie przez powiat hajnowski (Rzeczpospolita Polska) i rejon prużański (Republika Białorusi); „polski” odcinek kończy się na przejściu granicznym Białowieża - Piererow. Białowieski Szlak Transgraniczny umożliwia poznanie przyrody, unikatowej kultury oraz mieszkańców. Sielskie pejzaże –krajobraz pól, łąk i lasów spowijające maleńkie wsie skrywające architektoniczne i sakralne skarby, zachwycają każdego przejezdnego. 

 

Część trasy rowerowej biegnie po odcinku trasy Green Velo. Stara Białowieża - zalążek dzisiejszej Białowieży gdzie znajduje się "Szlak Dębów Królewskich i WIelkich Książąt Litewskich". Dalej przejedziemy rowerem przez kilka osad, czyli tzw. bud. Do dziś przetrwały cztery osady budników –  Pogorzelce - gdzie według przekazu ustnego było to miejsce pracy pierwszych mieszkańców – wypalali tam drewno na węgiel i potaż. Teremiski - współczesne siedliska lokowane są w nawiązaniu do dawnych wzorów: w centrum polany, po obu stronach przecinającej ją drogi -utrzymano porządek przestrzenny z XVIII w.

Otoczone są polami uprawnymi i współczesnymi łąkami. Budy - na skraju Puszczy Bialowieskiej  stoi XIX-wieczna zagroda, przenosząca turystów w klimat minionych wieków, świetnie pokazująca zwyczaje i kulturę ówczesnych mieszkańców Podlasia. Masiewo- zagubiona w Puszczy Białowieskiej wieś. Te miejsca są ważnym świadectwem historycznym po osadnictwie puszczańskim. Krynoczka - miejsce z cudownym źródełkiem, Hajnówka, śródleśna osada Topiło zamknięta w dziewiczych rejonach Puszczy Białowieskiej nad rzeką Perebel, zaledwie trzy kilometry od granicy z Białorusią. Nazwę wywodzi się najczęściej od pobliskich moczarów, w których topiło się bydło. 

 

Miejsce Mocy - było to miejsce kultu dawnych Słowian. Stara legenda głosi, że istniało w Puszczy miejsce, w którym gromadzili się wtajemniczeni, by wykorzystując swoją moc i moc kamieni powstrzymywać wrogów i złe moce. Być może te pradawne rytuały odbywały się w tym miejscu. Jest to prawdopodobne - położone w pobliżu uroczysko nosiło niegdyś nazwę Czartowe Błota, a tak wielkiego zgromadzenia przedziwnie uformowanych drzew, jakby rozsadzanych energią płynącą z głębi ziemi nie ma nigdzie więcej. Naładowani pozytywną energią udamy się do Białowieży na ciepłą kolację i dalszą integrację.  

 

Dzień 2

Z samego rana po śniadaniu zabieramy paszporty i rozpoczynamy dalszy ciąg naszej przygody - Szlakiem na terytorium Republiki Białorusi.

 

Tego dnia mamy do przejechania ok 60 km.

 

Na początek czeka nas przejście graniczne. Tu najpierw trzeba przejść odprawę po stronie polskiej. Potem załatwiamy formalności po białoruskiej:) Jeszcze tylko kontrola przepustek i ruszamy w drogę :) Po Puszczy Białowieskiej poruszamy się cały czas drogami asfaltowymi. Białorusini mają świetnie przygotowane ścieżki rowerowe. Po drodze mijamy Jezioro Ladzkie, które położone jest w samym sercu Puszczy. Woliery ze zwierzętami w których będzie można zobaczyć z bliska ogromnego niedźwiedzia czy wilki i zrobić zdjęcie przy sośnie"olbrzymiej". Koniecznie trzeba odwiedzić sklep „magazin” i zaopatrzyć się w kawior czy pyszną czekoladę. W przydrożnej kawiarence  zrobimy przerwę na kawę i na białoruskie bliny w wersji na słono lub na słodko. 

Zajrzymy do siedziby "Białoruskiego Dziadka Mroza". Drogą oznakowaną carskimi herbami, tzw."Carskim traktem" wykonanym w czasie rządów cara Rosji Aleksandra III dojedziemy do Muzeum Tradycji Ludowych i Dawnych Technologii. W drewnianej chacie pokazano dawne życie ludzi puszczy. Największą atrakcją jest… bimbrownia :) Zobaczymy jak gospodarskim sposobem wytwarza się ten mocny trunek, a następnie będzie można skosztować go, zagryzając słoninką i kiszonym ogórkiem. Po odpoczynku kierujemy się w drogę powrotną do przejścia granicznego.

Po załadowaniu rowerów na przyczepę będziemy mieć czas na zjedzenie czegoś ciepłego przed powrotem do Warszawy 

 

Niezbędnik rowerzysty

  • sprawny rower z dobrym oświetleniem 
  • kask nie jest obowiązkowy, ale dla własnego bezpieczeństwa lepiej go mieć
  • dobrze mieć zapasową dętkę lub łatki
  • na każdą, nawet krótką wycieczkę należy zabrać ze sobą odpowiedni zapas jedzenia i picia. Kanapki, bakalie i rożne energetyczne batoniki. Na trasie nie ma zbyt wielu miejsc aby zrobić zakupy spożywcze.
  • kurtka/peleryna przeciwdeszczowa może się przydać
  • możliwość wypożyczenia roweru - koszt 30 zł za cały dzień

 

Należy zgłosić chęć wypożyczenia roweru od razu przy zapisywaniu się na wycieczkę! 

 

 

Koszt wycieczki  365zł 

 

 

Cena obejmuje:

  • przejazd busem lub autokarem 
  • przewóz rowerów na przyczepie
  • sobotnią obiadokolację 
  • nocleg w pensjonacie w pokojach 2  osobowych 
  • śniadanie w niedzielę w miejscu noclegu
  • specjalne przepustki bezwizowe do Białorusi
  • ubezpieczenie NNW i KL
  • opiekę dwóch pilotów

 

Cena nie obejmuje

  • dodatkowych posiłków w ciągu dni w trakcie wycieczki
  • wejścia do zwiedzanych obiektów:
  • Szlak Dębów Królewskich 7zł - dla chętnych 
  • Siedziba Dziadka Mroza 8 BYN (ok 14zł)- dla chętnych
  • wypożyczenia roweru 35zł za dzień  

 

Dodatkowe informacje:

  • na terenie Białorusi można płacić  kartą. Dobrze jest jednak mieć ze sobą ruble białoruskie BYN na wypadek gdyby z jakichś powodów karta nie przechodziła - pieniądze najlepiej wymienić w Kantorze w Warszawie np. przy ul. Świętokrzyskiej 32. O tym ile pieniędzy wymienić poinformujemy w mailu przed wyjazdem.



Spełniamy wymogi wynikające z Ustawy o usługach turystycznych oraz posiadamy gwarancję ubezpieczeniową (Signal Iduna) na rzecz uczestników naszych wyjazdów.Posiadamy zgodę Marszałka Województwa Mazowieckiego na organizację imprez turystycznych oraz wpis do Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego pod numerem 1698 

Zapisz się do newslettera
Home Zapisz się do naszego newslettera
Kontakt z nami
Mystictravel
ul. Sokołowska 9
01-142 Warszawa
woj. mazowieckie
NIP: 6251511824
ING Bank Śląski S.A. 15 1050 1025 1000 0092 8287 2853