Mystictravel
Home Oferta O nas Newsletter Archiwum Kontakt

Babia Góra i Lanckorona

 

TERMIN WYJAZDU  16-17.06.2018r

 

Zbiorka: 16.06.2018r. o godz.00:15 na Pl.Bankowym, wyjazd o godz. 00:30

Powrót:  17.06.2018r. ok godz. 24:00 

 

Już dziś zarezerwuj ten weekend 

Zgłoszenia:

Zapraszamy do zgłoszeń mailowych klikając w zakładkę Zapisz się

 

KATEGORIA - aktywna wycieczka górska. Dla osób o średniej kondycji

 

 

 

 

 

 

 

 

Babia Góra to jeden z najbardziej reprezentatywnych szczytów gór polskich, ale też uważany za jeden z najbardziej kapryśnych i nieprzewidywalnych. Położona na łagodnych terenach beskidzkich, Babia Góra swoim wysokogórskim charakterem przypomina raczej kamieniste i trawiaste zbocza Tatr Zachodnich, niż mocno zalesione łagodne grzbiety Beskidów. 

  

 

Z nazwą Babia Góra wiąże się kilka ciekawych legend. Jeden z orawskich przekazów mówi, że jest to postać kobiety zamienionej w kamień. Czekała ona na swojego kochanka zbójnika nad przełęczą Krowiarka; kiedy zobaczyła, że zbójnicy niosą jego ciało, skamieniała z żalu. Wg innego podania, jest to stos kamieni wysypany przez babę olbrzymkę. I jeszcze inne tłumaczy nazwę tym, że w jaskiniach Babiej Góry zbójnicy trzymali swoje branki.
Z uwagi na swoją wysokość Babia Góra nazywana jest Królową Beskidów, natomiast z powodu zmiennych warunków – zwana jest Kapryśnicą i Matką Niepogód. Orawianie nazywają ją Orawską Świętą Górą.

 

 

Nazwa „Diablak” ma swoje źródło w ludowych przekazach. Jedna z nich mówi, że na szczycie Babiej Góry diabeł budował zamek dla zbójnika. Kiedy zamek był już na ukończeniu zapiał kur, budowla rozsypała się i pogrzebała zbójnika. Podobno podczas burzy słychać dźwięk ciupagi nieszczęśnika. Nawiązują do tej historii inne ludowe nazwy szczytu: Diabli Zamek lub Diable Zamczysko.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień 1 

 

 

Dojazd do Suchej Beskidzkiej, gdzie zatrzymamy się na śniadanie w osławionej przez Mickiewicza karczmie. Następnie pojedziemy na przełęcz Krowiarki skąd wyruszymy na szczyt królowej polskich Beskidów - Diablak 1725 m n.p.m. Przechodząc przez wszystkie piętra roślinności zapoznamy się z unikatowym bogactwem przyrodniczym kryjącym się na tak niewielkim obszarze. Ze szczytu rozlega się najwspanialsza panorama na szczyty Beskidów, Tatr i góry Słowacji. Zatrzymamy się przy schronisku na Markowych Szczawinach, gdzie rozpoczęła się turystyka w Beskidach. Na koniec dotrzemy do Zawoi- największej wsi w Polsce. Udamy się do naszego pensjonatu na kolację, integrację i zasłużony odpoczynek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Do przejścia 14,2 km,czas przejścia 4,50h + przerwy na odpoczyne i fotki. Suma podejść 804, suma zejśc 805

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień 2

Wycieczka z Zawoi Składy na najwyższy szczyt Pasma Jałowieckiego - Jałowiec (1111 m.n.p.m.) przez Przełęcz Klekociny. Podczas wędrówki towarzyszyć nam będą widoki na Babią Górę oraz na odległe pasma Beskidu Żywieckiego i Śląskiego. 

 

 

Wg dawnego "Przewodnika po Beskidach Zachodnich

 Jałowiec jest najwyższym w paśmie Przedbabiogórskim wierchem. Od siedzib ludzkich znacznie oddalony, (...) jest miłą górą, ale głuchą i mało zwiedzaną; na szczytowej hali stoi znak mierniczy, a otacza ją półkolem skarlały las bukowy. Jałowcowych krzewów mało tu zoczymy, (...) lecz spostrzegamy na wys. 1100 m dwa łany rosłej kosodrzewiny w otoczeniu przerastającej je świerczyny, co z punktu widzenia przyrodniczego jest zjawiskiem interesującym. Szczyt Jałowca po suskiej stronie już zalesiony, kąpie się we wszelakich tonach zieleni, jest pusty i odludny, a przez to pociągający;

 

 

Do przejścia 14,5 km, czas przejścia 4:53 + przerwy na odpoczynek i fotki. Suma podejść 804, suma zejść 811

 

 

Po zejściu z gór przejedziemy do malowniczej wsi Lanckorony położonej na najwyższym wzniesieniu w okolicy - Górze Lanckorońskiej (550 m n.p.m) skąd rozpościerają się widoki na Tatry i Babią Górę. Lanckorona była niegdyś ulubionym miejscem wypoczynku malarzy, pisarzy i artystów, którzy szukali natchnienia wśród pięknych krajobrazów i urokliwych drewnianych domków. Do dziś jest jedną z najpiękniejszych wsi w Małopolsce.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Niezbędnik turysty

 • Wygodne buty
 • Funkcjonalny plecak a w nim odpowiedni zapas jedzenia i picia - kanapkami, bakalie, energetyczne batoniki, woda
 • Przydadzą się kijki trekkingowe. 
 • Peleryna przeciwdeszczowa 
 • Aparat fotograficzny
 • Dobry humor

 

Koszt wycieczki 310 zł

 

 

   Cena obejmuje

 

 • Przejazd  komfortowym busem  
 • Nocleg w pensjoniacie w pokojach 2 i 4 osobowych z łazienkami bez ręczników
 • Obiadokolację w sobotę
 • Dwa śniadania (w sobotę i w niedzielę)
 • Opiekę dwóch pilotów
 • Ubezpieczenie
 • Kolorowe mapki

 

  Cena nie obejmuje

 

 

 • dodatkowych posiłków w trakcie wycieczki
 • wejścia do Babiogórskiego Parku Narodowego 5zł

 

Zapisz się
© 2018 Mystic Travel | Polityka Prywatności
Wykonanie strony WWW - Devilart